Grecja: minister Varoufakis jedzie walczyć do Brukseli

Minister na wojnę
Nowy minister finansów Grecji Yanis Varoufakis twierdzi, że uratuje i swoją ojczyznę, i Europę. Ale może też pogrążyć wszystkich.
Varoufakis urodził się w 1961 r. w Atenach, w lewicowej rodzinie.
Kostas Tsironis/Forum

Varoufakis urodził się w 1961 r. w Atenach, w lewicowej rodzinie.

Pięć dni przed wyborami do parlamentu. Spotkanie kandydatów Syrizy w Moschato na obrzeżach Aten. Yanis Varoufakis startuje z innego okręgu, ale zaproszono go, żeby zwabił publiczność. Przystojny ekonomista, z ciętym językiem i metaforami, które przemawiają do wyobraźni. W ostatnich tygodniach jest medialną gwiazdą, politycznym celebrytą i najpoważniejszym kandydatem na przyszłego ministra finansów.

O wywiady proszą go greckie i zagraniczne media – angielski ma świetny, to po studiach w brytyjskim Essex (matematyka ekonomiczna) i po latach spędzonych jako uniwersytecki wykładowca w Australii i USA. Lokalni działacze partyjni obawiali się, że bez niego nie zapełnią sporej sali kinowej w ośrodku kultury.

Przyszły tłumy. Cały przekrój społeczny i wiekowy. Emeryci, wiek średni, młodzież – wszyscy wkurzeni na to, że idzie szósty rok kryzysu, a poprawy nie widać. Emerytury i pensje obcięte, prywatne biznesy padają jeden po drugim, nie ma szans na pracę. Ewidentnie czas na zmianę metod działania.

Syriza ma ją zapisaną w programie, ale Varoufakis nawoływał, że trzeba działać inaczej, na długo zanim zaangażował się w politykę. Na swoim blogu pisał, że greckie i europejskie elity nie rozumieją natury trwającego kryzysu, dlatego nie umieją go skutecznie zwalczyć; że kolejne miliardy, które Europa przelewa na konto greckiego rządu w ramach pakietów ratunkowych, lądują w „czarnej dziurze zadłużenia”.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj