Miniaturowy kraj, ogromne ambicje

Katar ogarnia świat
Pieniądze tego emiratu znad Zatoki Perskiej w przeszłości zamieniły pustynię w metropolię, a teraz wygrywają dla Kataru mecze i finansują zamachowców samobójców w Syrii.
Dauha, stolica emiratu
Sampics/Corbis

Dauha, stolica emiratu

Jest szarą eminencją jednego z najmniejszych i najbogatszych krajów na kuli ziemskiej, najbardziej wpływową kobietą w świecie arabskim. Kupiła dla swego kraju mundial i kształtuje linię polityczną katarskiej telewizji Al-Dżazira. 54-letnia Moza bint Nasser Al Missned, matka obecnego emira Kataru, siedziała w loży honorowej stadionu, gdy Francuzi dwa tygodnie temu odbierali puchar mistrzostw świata w piłce ręcznej. Ukryta za delikatną ażurową chustą twarz nie pozwalała odczytać swego wyrazu. Na pewno nie była zadowolona.

Nie po to każdy zawodnik kupiony za granicą dla drużyny katarskiej otrzymał 17 mln dol. i nie po to opłacono kibiców na trybunach, by klaskali w odpowiedniej chwili, aby zwycięstwo wymknęło się Katarczykom sprzed nosa. W gronie bliskich przyjaciół Moza miała powiedzieć, iż w 2022 r., podczas piłkarskich mistrzostw świata rozgrywanych również w Katarze, taka „wpadka” na pewno się nie powtórzy. Pieniądze i wpływy polityczne zainwestowane w mundial znacznie przekraczają te, które wydano na mistrzostwa szczypiorniaka.

Wieloletnie doświadczenie polityczne nauczyło byłą pierwszą damę Kataru, że w ostatecznym rozrachunku petrodolary zawsze wygrywają z ludzkimi słabościami. Zasadą jej rodziny, która zdobyła władzę bez rewolucji i bez wojen domowych, a jedynie dzięki dworskim intrygom, jest przeświadczenie, iż „złota moneta jest płaska, aby ją mocno ściskać w dłoni – i okrągła, aby nią mądrze obracać”.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną