Świat

Hydrobiolog i hydry

Nigeria: państwo na skraju rozpadu

Nigeryjscy oficjele czekają na przybycie prezydenta Jonathana. Nigeryjscy oficjele czekają na przybycie prezydenta Jonathana. Afolabi Sotunde/Reuters / Forum
Pogrążone w kryzysach i podgryzane przez sektę Boko Haram najludniejsze państwo Afryki idzie do wyborów. Ale w Nigerii głosowania to zwykle dopiero początek kłopotów.
MS/Polityka

Nigerię, terytorium trzech Polsk, zamieszkuje 180 mln osób, tyle co Francję, Wielką Brytanię i Hiszpanię razem wzięte. Nigeria ma też dziesiątki rywalizujących ze sobą lub wręcz jawnie skonfliktowanych grup etnicznych mówiących własnymi językami i proporcjonalnie dużo problemów. Na spoistości państwa, sztucznie wykrojonego w epoce kolonializmu, cieniem kładzie się fundamentalny spór, który przeważnie chrześcijańskie południe od lat toczy o prawie wszystko z przeważnie muzułmańską północą.

Polityka 7.2015 (2996) z dnia 10.02.2015; Świat; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Hydrobiolog i hydry"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021