Świat

Aceh nie płacze, Aceh się modli

Skrawek Sumatry wraca do życia po wojnie i tsunami

Uśmiercone przez żywioł palmowe nabrzeże w Aceh Jaya. Fala wdarła się tu parę kilometrów w głąb lądu. Uśmiercone przez żywioł palmowe nabrzeże w Aceh Jaya. Fala wdarła się tu parę kilometrów w głąb lądu. Filip Černý
Gdyby nie tsunami, strzelaliby do dziś. Dziesięć lat pokoju, z odbudową w tle, to wciąż niewiele. Nie bardzo wiadomo, kiedy normalność pokona wojenne traumy i co to będzie za normalność.
Polityka

Abrar jest lokalnym krezusem, który na pytanie o zawód odpowiada: kontraktor. Parać się zamówieniami publicznymi na ogół znaczy dobrze zarabiać. Robić to w Acehu, z koneksjami na najwyższym szczeblu, znaczy tyle, co złapać Allaha za nogi.

Żeby odwiedzić kolegów w stolicy, ma do pokonania 400 km, wzdłuż bajecznych plaż, po szosie równej jak stół. Ale amerykańsko-japońska autostrada, zbudowana w ramach wielkiego sprzątania po tsunami (26 grudnia 2004 r.

Polityka 11.2015 (3000) z dnia 10.03.2015; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Aceh nie płacze, Aceh się modli"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021