„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Kapitanka, nie kochanka

Zaida Cantera: hiszpańska żołnierka, która nie chciała być kochanką

W 2012 r. kapitan Cantera jako pierwsza kobieta w hiszpańskiej armii doprowadziła do skazania przełożonego, który molestował ją seksualnie. W 2012 r. kapitan Cantera jako pierwsza kobieta w hiszpańskiej armii doprowadziła do skazania przełożonego, który molestował ją seksualnie. Sergio Barrenechea/EFE / Forum
Żołnierz Zaida Cantera ugrzęzła między Hiszpanią wolności obyczajowej oraz równouprawnienia i Hiszpanią maczyzmu, które wciąż istnieją obok siebie.
Posłanka i była dziennikarka Irene Lozano napisała wspólnie z Canterą książkę.materiały prasowe Posłanka i była dziennikarka Irene Lozano napisała wspólnie z Canterą książkę.

Kilka lat temu znany dziennikarz Ińaki Gabilondo rozmawiał z ówczesną porucznik Zaidą Canterą – jedną z najlepszych, jak mówił, żołnierek w hiszpańskiej armii. „Wojsko to moje powołanie” – przyznała Cantera, wówczas na misji w Kosowie. Młoda, szybko awansująca, była symbolem hiszpańskich przemian obyczajowych. Dowodem, że kraj – gdzie jeszcze dwie dekady wcześniej armia próbowała dokonać zamachu stanu rodem z innej epoki – jest dziś w zupełnie innym miejscu.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapitanka, nie kochanka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020