Świat

Kapitanka, nie kochanka

Zaida Cantera: hiszpańska żołnierka, która nie chciała być kochanką

W 2012 r. kapitan Cantera jako pierwsza kobieta w hiszpańskiej armii doprowadziła do skazania przełożonego, który molestował ją seksualnie. W 2012 r. kapitan Cantera jako pierwsza kobieta w hiszpańskiej armii doprowadziła do skazania przełożonego, który molestował ją seksualnie. Sergio Barrenechea/EFE / Forum
Żołnierz Zaida Cantera ugrzęzła między Hiszpanią wolności obyczajowej oraz równouprawnienia i Hiszpanią maczyzmu, które wciąż istnieją obok siebie.
Posłanka i była dziennikarka Irene Lozano napisała wspólnie z Canterą książkę.materiały prasowe Posłanka i była dziennikarka Irene Lozano napisała wspólnie z Canterą książkę.

Kilka lat temu znany dziennikarz Ińaki Gabilondo rozmawiał z ówczesną porucznik Zaidą Canterą – jedną z najlepszych, jak mówił, żołnierek w hiszpańskiej armii. „Wojsko to moje powołanie” – przyznała Cantera, wówczas na misji w Kosowie. Młoda, szybko awansująca, była symbolem hiszpańskich przemian obyczajowych. Dowodem, że kraj – gdzie jeszcze dwie dekady wcześniej armia próbowała dokonać zamachu stanu rodem z innej epoki – jest dziś w zupełnie innym miejscu.

Polityka 15.2015 (3004) z dnia 07.04.2015; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Kapitanka, nie kochanka"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001