Świat

Sen City

Masdar: miasto przyszłości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Studentka przed Masdarskim Instytutem Nauki. Studentka przed Masdarskim Instytutem Nauki. Clint McLean / Corbis
Na pustyni pod Abu Zabi powstaje pierwsze całkowicie ekologiczne i „inteligentne” miasto Masdar. Już wiadomo, że to możliwe. Ale czy opłacalne? I komu potrzebne?
Zipcar – elektryczny pojazd bez kierowcy, który będzie woził mieszkańców.Cahir Davitt/Corbis Zipcar – elektryczny pojazd bez kierowcy, który będzie woził mieszkańców.

Masdar w języku arabskim oznacza źródło. I rzeczywiście – eksperymentalne miasto, które teraz znajduje się w trzeciej fazie rygorystycznie zaplanowanego rozwoju, przypomina oazę. To garstka budynków tulących się w obronie przed palącym słońcem, otoczonych jedynie kłębami pyłu przeganianego po pustyni przez silne wiatry.

Kiedyś były tu różowe diuny, ale agresywnie rozbudowujące się Abu Zabi – od 1971 r. stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich – dosłownie pochłonęło je do produkcji potrzebnego w każdych ilościach betonu.

Polityka 18.2015 (3007) z dnia 27.04.2015; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Sen City"

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Jak PGNiG dosala Zatokę Pucką

Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?

Ryszarda Socha
12.11.2019