Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Grecy już mieli grexit

Zniszczona grecka moneta. Zniszczona grecka moneta. Face to Face / Reporter
Analitycy śledzący aktualne perypetie Grecji przypominają, że w przeszłości już raz była usuwana z unii walutowej.

A konkretnie z Łacińskiej Unii Monetarnej, prekursorki systemu euro, powstałej w 1865 r. pod auspicjami Francji, a grupującej także Włochy, Belgię, Szwajcarię i Luksemburg. Unia przejęła francuski system bimetaliczny, zakładający oparcie waluty nie na rezerwach złota, lecz srebra (przy stałym przeliczniku srebra na złoto). Uczestnicy zachowali waluty narodowe, ale we wspólnym obiegu używali srebrnych monet o tej samej ilości czystego kruszcu. Co znacznie ułatwiało handel i rozliczenia.

Polityka 22.2015 (3011) z dnia 26.05.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 6

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021