Świat

Strefa bólu

Grecja: na zgliszczach euro

W Grecji 70 proc. kredytów mieszkaniowych nie jest spłacana. Zamarły płatności między biznesami, dostawcom nie płaci nawet państwo. W Grecji 70 proc. kredytów mieszkaniowych nie jest spłacana. Zamarły płatności między biznesami, dostawcom nie płaci nawet państwo. Yiorgos Karahalis/Reuters / Forum
Nawet wyrzucenie Grecji ze strefy euro nie zmieni faktu, że to wspólna waluta jest centralnym problemem Europy.
Zamieszki w Patras, trzecim co do wielkości mieście Grecji.Tony Esopi/Wikipedia Zamieszki w Patras, trzecim co do wielkości mieście Grecji.

Grecja jest jak zbuntowany więzień – mówił niedawno POLITYCE Paszos Mandrawelis, redaktor ateńskiego dziennika „Kathimerini”. Wsadzili go za niespłacenie pożyczek, co już się w zasadzie nie zdarza w cywilizowanym świecie. Przez pięć lat, z roku na rok, warunki odsiadki były coraz gorsze. W końcu więzień wzniecił bunt i szybko opanował cały swój blok więzienny. Strażnicy odcięli jednak dopływ wody do bloku. Sytuacja zrobiła się nieciekawa, bo to środek greckiego lata.

Polityka 27.2015 (3016) z dnia 30.06.2015; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Strefa bólu"

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Kontrowersyjna rolna rewolucja

Lada dzień na Ukrainie rozpocznie się rolna rewolucja. To najbardziej oczekiwana i kontrowersyjna obietnica Wołodymyra Zełenskiego.

Oleksandra Iwaniuk
25.01.2020