Świat

Pierwszy rok zemsty

Krwawa rocznica Państwa Islamskiego

Rakka – uczestnik wojskowej parady na ulicach miasta opanowanego przez siły Państwa Islamskiego. Rakka – uczestnik wojskowej parady na ulicach miasta opanowanego przez siły Państwa Islamskiego. Stringer/Reuters / Forum
Gdyby Państwo Islamskie nie istniało, islamiści powinni je wymyślić. Dlaczego? Oto pięć powodów.
Rozdawanie kredek w szkole w Niniwie – zdjęcie z materiałów prasowych PI.Quilliam Fundation Rozdawanie kredek w szkole w Niniwie – zdjęcie z materiałów prasowych PI.

W rocznicę powołania Państwa Islamskiego (PI) w Syrii i Iraku najpopularniejsza arabska telewizja – Al-Dżazira – przeprowadziła sondaż poparcia dla tej pseudopaństwowej struktury. Mimo fali doniesień o mrożących krew w żyłach okrucieństwach, jak ścinanie głów, czystki religijne czy wysadzanie w powietrze pereł kultury, aż 81 proc. arabskojęzycznych internautów poparło dżihadystów. Wiadomo, że ankietom online brakuje wiarygodności, ale co najmniej cień prawdy muszą przecież przemycać.

Polityka 27.2015 (3016) z dnia 30.06.2015; Świat; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy rok zemsty"

Warte przeczytania

Czytaj także

Ludzie i style

Drapacze chmur, które zmienią oblicze Nowego Jorku

W 2020 r. na Manhattanie zostaną oddane do użytku dwa rekordowo wysokie wieżowce. Już dominują nad panoramą miasta. A stoją przy tej samej ulicy.

Aleksander Świeszewski
25.01.2020