Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Chrystus ukrzyżowany na sierpie i młocie

Krytyka kapitalizmu to jeden z leitmotivów pontyfikatu Franciszka. Krytyka kapitalizmu to jeden z leitmotivów pontyfikatu Franciszka. Osservatore Romano/Reuters / Forum

Taki prezent Evo Moralesa dla papieża Franciszka może uchodzić za ekstrawagancki, ale nie w Boliwii i nie w Ameryce Łacińskiej. Księża rewolucjoniści walczący o wyzwolenie społeczne są nierozerwalnie związani z dziejami regionu. Jezuita o. Rodrigo Mendoza z filmu „Misja” (grany przez Roberta De Niro) broni z muszkietem w ręku utopijnej wspólnoty ludu Guarani przed represjami władz kolonialnych. Już realny ks. Camilo Torres, przedstawiciel radykalnego nurtu teologii wyzwolenia, zginął jako partyzant w Kolumbii w 1966 r. Chrystusa rozpiętego na sierpie i młocie wyrzeźbił ks. Luis Espinal zamordowany przez dyktaturę w Boliwii w 1980 r. Dar prezydenta Boliwii dla Franciszka to kopia tej rzeźby.

Bardziej święci od papieża uznali prezent za kpinę z religii, ale papież się nie oburzył. Pod sztandarami z sierpem i młotem popełniano zbrodnie, ale w imię krzyża także. A właśnie w trakcie podróży do Boliwii, Ekwadoru i Paragwaju papież prosił o wybaczenie Kościołowi udziału w zbrodniach konkwisty – z krzyżem i mieczem. Rzeźbę prezent odebrał jako zaproszenie do dialogu z tymi, którzy – tak jak on – poszukują sprawiedliwości dla ludzi biednych i wykluczonych.

Krytyka kapitalizmu to jeden z leitmotivów pontyfikatu. W czasie podróży w bliskie sobie strony papież zagrzewał ubogich do walki: o dach nad głową dla każdego, pracę, ziemię, czyste środowisko – w duchu haseł alterglobalistów „inny świat jest możliwy”. Zachowując konserwatyzm w sprawach religijnych, w tych społecznych Franciszek przeobraża się coraz bardziej w proroka nowej pokojowej rewolucji.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8
Reklama