Świat

Chrystus ukrzyżowany na sierpie i młocie

Krytyka kapitalizmu to jeden z leitmotivów pontyfikatu Franciszka. Krytyka kapitalizmu to jeden z leitmotivów pontyfikatu Franciszka. Osservatore Romano/Reuters / Forum

Taki prezent Evo Moralesa dla papieża Franciszka może uchodzić za ekstrawagancki, ale nie w Boliwii i nie w Ameryce Łacińskiej. Księża rewolucjoniści walczący o wyzwolenie społeczne są nierozerwalnie związani z dziejami regionu. Jezuita o. Rodrigo Mendoza z filmu „Misja” (grany przez Roberta De Niro) broni z muszkietem w ręku utopijnej wspólnoty ludu Guarani przed represjami władz kolonialnych. Już realny ks. Camilo Torres, przedstawiciel radykalnego nurtu teologii wyzwolenia, zginął jako partyzant w Kolumbii w 1966 r.

Polityka 29.2015 (3018) z dnia 14.07.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 8

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021