Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

MSZ: w zamachu w Somalii zginęła jedna osoba z polskim obywatelstwem

Polityka
Zmarły mężczyzna zajmował się w Somalii działalnością humanitarną i biznesową – podaje MSZ. Trwają prace nad ustaleniem tożsamości innych ofiar zamachu.
Abdulcadirem Gabeire FarahFundacja dla Somalii/materiały prasowe Abdulcadirem Gabeire Farah

W Mogadiszu, stolicy Somalii, w poniedziałek późnym popołudniem przed kompleksem rządowym, gdzie znajduje się m.in. pałac prezydencki, doszło do wybuchu samochodu pułapki. W zamachu zginąć mogło nawet kilkanaście osób.

„Próbujemy bezskutecznie skontaktować się z Abdulcadirem Gabeire Farah, prezesem Fundacji dla Somalii. Mamy potwierdzoną informację, że doszło do zamachu w Mogadiszu, stolicy Somalii. Abdulcadir Gabeire Farah wraz z innym obywatelem Polski był w tym czasie w okolicach Villa Somalia – kompleksu rządowego, gdzie doszło do zamachu terrorystycznego” – taki sygnał dotarł do naszej redakcji we wtorek, 22 września, po południu.

Skontaktowaliśmy się z Fundacją dla Somalii. – Abdul dzwonił do nas kilkanaście razy dziennie, a teraz nic – mówiła Paulina Adamczak-Zielonka, rzeczniczka Fundacji. Jej pracownicy o tym, że doszło do zamachu, dowiedzieli się pocztą pantoflową. Od tej pory telefon prezesa milczy. – Normalnie pracujemy, czekamy – dodała. Fundacja zajmuje się pomocą dla uchodźców i imigrantów, organizuje kursy języka polskiego, udziela bezpłatnej pomocy prawnej, zajmuje się też doradztwem zawodowym.

Prezes Fundacji wyjechał do Somalii w zeszły czwartek, w Somalii miał być przez tydzień – do najbliższego piątku. W poniedziałek w rządowym kompleksie odbywała się konferencja na temat przyszłorocznych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Abdulcadir Gabeire Farah mówił wcześniej, że chce ubiegać się o fotel prezydenta.

Nadzieja umiera ostatnia. Wciąż wierzymy, że w piątek usłyszymy niemiłosiernie głośną walizkę na kółkach Abdula i że krzyknie do nas: „Dlaczego nikt nie odebrał mnie na lotnisku?” – mówiła w środę rano Adamczak-Zielonka.

Kim jest Abdulcadir Gabeire Farah

Farah z wykształcenia jest historykiem, ukończył studia w Sudanie. Z Somalii wyemigrował na początku lat 90. W Polsce był pierwszym oficjalnym uchodźcą afrykańskim po 1989 roku. W 2007 r. założył Fundację dla Somalii i został jej prezesem. W 2014 r. otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji. Nagrodzono go za promowanie tolerancji i dialogu międzykulturowego oraz działalność na rzecz włączania imigrantów w dialog obywatelski.

Na razie nie mamy informacji, kim jest druga osoba z polskim obywatelstwem. Według uzyskanych przez nas informacji nie jest związana z Fundacją dla Somalii.

Niespokojna sytuacja w Somalii

W Somalii od ponad 20 lat trwa wojna domowa. Co rusz dochodzi tu do zamachów terrorystycznych, za którymi stoi głównie radykalna organizacja islamska Al-Szabab, która chce odzyskać władzę nad Mogadiszu. Celem ataków są często hotele, restauracje czy biura. W lutym w samobójczym ataku na Hotel Centralny w stolicy Somalii zginęło 25 osób, w tym zastępca burmistrza Mogadiszu i dwóch deputowanych. Rannych zostało 40 osób, w tym wicepremier. Zamachu dokonali kobieta i mężczyzna posługujący się europejskimi paszportami.

W lipcu ogrodzenie innego hotelu sforsowała ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi. W wyniku eksplozji zginęło kilkanaście osób. W kwietniu celem ataku był pojazd należący do ONZ na północy kraju (w wyniku wybuchu bomby ukrytej w samochodzie zginęło dwóch Kenijczyków i siedmiu Somaliczyków).

Za wszystkimi zamachami stoi Al-Szabab. Organizacja ta odpowiada również za zamachy organizowane poza granicami Somalii. Jednym z najgłośniejszych był ten sprzed dwóch lat na centrum handlowe Westgate Mall w Nairobi w Kenii, gdzie jako zakładników wzięto setki osób (zginęło 71 osób).

Somalia wśród krajów o największym ryzyku

MSZ odradza obywatelom podróże do Somalii ze względu na sytuację bezpieczeństwa, ponieważ zalicza ją do krajów o najwyższej kategorii ryzyka „opuść natychmiast”.

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną