Świat

Niepewna niepodległość

W Katalonii głosowanie na niepodległościowców było de facto oddaniem głosu za separacją. W Katalonii głosowanie na niepodległościowców było de facto oddaniem głosu za separacją. Emilio Morenatti/AP / EAST NEWS

W wyborach do regionalnej legislatury najbogatszej części państwa hiszpańskiego, jaką jest Katalonia, pyrrusowe zwycięstwo odniosły partie proniepodległościowe. Zwolennicy niepodległości zamierzali zmienić wybory w plebiscyt na temat rozwodu z Hiszpanią. Głównym argumentem było uporczywe odmawianie przez Madryt prawa do referendum niepodległościowego w Katalonii. Głosowanie na niepodległościowców było de facto oddaniem głosu za separacją. Przy rekordowej frekwencji 77 proc.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 7

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Prof. Marcin Król: Obyśmy znów nie byli głupi

Prof. Marcin Król, historyk idei, o tym, że czeka nas koniec starego świata i nic dobrego z tego na razie nie wyjdzie.

Jacek Żakowski
01.01.2019