Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Kuba wychodzi z szafy

Hawana przed kolejną rewolucją – tym razem seksualną

Gejowska parada w Hawanie, maj 2015 r. Gejowska parada w Hawanie, maj 2015 r. Adalberto Roque/AFP / EAST NEWS
Geje, lesbijki i transseksualiści paradujący po Hawanie są jak śnieg w tropikach. Niemożliwe, a jednak.
Deputowana Mariela Castro, córka Raula Castro, od lat popiera kubańskie ruchy gejowskie.Northside/Wikipedia Deputowana Mariela Castro, córka Raula Castro, od lat popiera kubańskie ruchy gejowskie.

Notatka prasowa. A może sen.

Oto Luis Enrique Mederos, 47 lat, i Alain Morales, lat 38 – od 14 lat w związku. Dalej – pastor, baldachim, przysięga małżeńska. Luis, oddaję ci swoje życie. Alain, ślubuję ci… Trzystu zebranych bije brawo. Pewnego dnia, mówi Alain, takie uroczystości nie będą symboliczne, będziemy mogli pobrać się naprawdę. Jeszcze tego samego popołudnia – dwadzieścia parę identycznych ceremonii.

W innej części miasta przechodzi marsz w kolorach tęczy; jakieś tysiąc osób. Krzyczą: „Socjalizm – tak! Homofobia – nie!”. Niektórzy niosą domowej roboty transparenty. „Jestem gejem i moja rodzina kocha mnie takiego, jaki jestem”. „Moja córka jest biseksualna i ją kocham”. Oczywiście tęczowe flagi.

Parada LGBT – tego w Hawanie nie grali. Na czele idzie Mariela Castro, deputowana, córka prezydenta Raula Castro i bratanica wodza rewolucji Fidela. Tego samego Fidela, który głosił przed laty: „Nigdy nie uważaliśmy, że homoseksualista może uosabiać cechy i wymagania, które pozwalałyby uważać go za prawdziwego rewolucjonistę, prawdziwego komunistę”.

Jak znieważyć samca

Kilka tygodni wcześniej. Zaglądam do kilku klubów w Hawanie, o których mówi się: gejowskie. Humbolt 52, Las Vegas, Amanecer. Jest ich więcej, te trzy to próbka. Większość w centrum i eleganckiej, choć podniszczonej dzielnicy Vedado. Te kluby są nie tylko dla gejów – przychodzą tam również geje, i są tam widoczni bardziej niż gdzie indziej. Ale widoczni są nie tylko tam. 15 czy 10 lat wcześniej nikt w Hawanie nie obnosił się z tym, że jest gejem, lesbijką, transseksualistą. W 2015 r.

Polityka 43.2015 (3032) z dnia 20.10.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kuba wychodzi z szafy"
Reklama