Świat

Moda na antyamerykanizm jest dziecinna

WikiLeaks publikuje dane dotyczące dyrektora CIA. A dlaczego nie szefa KGB?

. . timbrk / PantherMedia
WikiLeaks ujawnia sekrety Amerykanów i im szkodzi, nie widać natomiast, by obnażał grzechy Rosjan i szkodził Kremlowi. Dla Polski to nie jest wszystko jedno.
John Brennan, dyrektor CIAU.S Government/Wikipedia John Brennan, dyrektor CIA

Portal WikiLeaks, który opublikował setki tysięcy stron amerykańskich dokumentów rządowych, powiesił na swojej stronie szczegółowy osobowy kwestionariusz weryfikacyjny dyrektora CIA Johna Brennana z okresu, kiedy Brennan miał być dopuszczony do największych tajemnic państwa. Są tam dane na temat rodziny szefa amerykańskiego wywiadu, jego przyjaciół i współpracowników. Co więcej, portal WikiLeaks zapowiada, że ogłosi wiadomości z prywatnej skrzynki mailowej szefa CIA.

Takie granie na nosie amerykańskiemu wywiadowi brzydko pachnie i każe trzeźwiej patrzeć na działania portalu i jego twórcy Juliana Assange’a, który od trzech lat ukrywa się w londyńskiej ambasadzie Ekwadoru. Niewątpliwie Assange ujawnił wiele obrzydliwych praktyk amerykańskich służb, zaalarmował opinię publiczną informacjami o nagannym postępowaniu władz. Pytanie, czy nie miał innego, mniej bulwersującego na to sposobu, zwłaszcza poprzez amerykański system kontroli władz?

Portal i jego twórca stali się bohaterami tej części światowej antyamerykańskiej lewicy, która obarcza USA za całe zło na świecie. Kiedy przed laty norweski polityk Sniorre Valen zgłosił WikiLeaks do Nagrody Nobla, wielu przyklasnęło takiej propozycji, podkreślając znaczenie portalu dla wolności słowa i przejrzystości prowadzenia polityki. Powoływano się wówczas na publikację dokumentów związanych z korupcją władz, a także nielegalną inwigilacją obywateli. Na pewno jakiś pożytek z tych publikacji płynął. Ale polityka międzynarodowa nie jest tak czysta, jak byśmy tego pragnęli.

Po latach wychodzi coraz bardziej na jaw rażąca dysproporcja: jeszcze nie słyszałem, żeby WikiLeaks opublikował kwestionariusze osobowe szefa KGB albo jakiekolwiek rekomendacje polityczne, jakie służby rosyjskie przesyłają Kremlowi. WikiLeaks ujawnia sekrety Amerykanów i im szkodzi, nie widać natomiast, by obnażał grzechy Rosjan i szkodził Kremlowi. Dla naszego kraju to nie jest wszystko jedno, bo USA są naszym sojusznikiem, a Rosja – mamy nadzieję, że tylko przejściowo – nie tylko nim nie jest, ale co pewien czas zaznacza, że ma rakiety wprost u naszych granic. Nasz amerykański sojusznik nie jest aniołem, ale jednak stoi po naszej stronie, a putinowska Rosja kiedy może, to chętnie nam dokuczy. W tej sytuacji postępowanie portalu WikiLeaks nie może się w Polsce podobać.

Swoją drogą kiedy podsłuchiwano naszych ministrów w operacji pod kryptonimem „Sowa i przyjaciele” – słusznie wieszaliśmy psy na naszych nieudolnych służbach specjalnych, które nie potrafiły szybko zlikwidować przecieków. Co powiedzieć dziś o służbach amerykańskich?

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Homofobusy jeżdżą po polskich miastach. Szokują i wykluczają

Homofobusy rozpowszechniają nieprawdziwe informacje na temat osób LGBT. To akcja Fundacji Pro-Prawo do Życia, która wbrew nazwie odmawia osobom nieheteroseksualnym prawa do wolnego od dyskryminacji życia w Polsce.

Agata Szczerbiak
17.07.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną