10 mitów na temat tzw. Państwa Islamskiego
To, co do tej pory wiedzieliśmy o samozwańczym kalifacie zwanym Państwem Islamskim, niekoniecznie jest takim, jakie się wydaje.
Państwo Islamskie opiera się na szaleńcach?
nieznany/Voice of America

Państwo Islamskie opiera się na szaleńcach?

Mit 1. Państwo Islamskie to zbiorowisko szaleńców.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego nie są szaleni. Ich strategia jest przemyślana i spójna. W ciągu zaledwie kilku lat udało się im osiągnąć więcej niż Al-Kaidzie – ustanowili własny, oparty na szariacie kalifat na części Syrii i Iraku. Jakkolwiek byśmy ten twór oceniali – na opanowanych przez nich terenach jest prąd, działa służba zdrowia, pobierane są podatki, odbywają się lekcje w szkołach (oczywiście zgodne z literą Koranu, tak czy owak odbywają się zawsze).

Przemoc, jakiej dopuszczają się zwolennicy i bojownicy PI, jest podporządkowana kilku celom. Na terenie im podległym służy przede wszystkim osłabieniu wrogów i podporządkowaniu niepokornych, choćby poprzez strach. Przemoc, prezentowana na filmach czy w mediach społecznościowych, ma przestraszyć Zachód, pomóc w rekrutacji nowych bojowników, wygrać wizerunkową wojnę z innymi konkurencyjnymi organizacjami terrorystycznymi, takimi jak np. Al-Kaida.

To, co może wydawać się bezsensowną i przypadkową przemocą (jak na przykład podczas zamachów w Paryżu, gdzie terroryści strzelali do przypadkowych ludzi), w rzeczywistości służy temu samemu, na chłodno sprecyzowanemu celowi – przestraszeniu świata, wzmocnieniu „marki”, odwróceniem uwagi od porażek.

Sianie strachu jest spoiwem ich ideologii, jest sygnałem dla reszty, powiedzeniem: „my nie żartujemy”. Strach pomaga utrzymać też w ryzach mieszkańców na podbitych terenach – karę śmierci stosuje się za różne przewinienia, w tym za homoseksualizm.

Państwo Islamskie znajduje zwolenników, ponieważ podoba się im radykalna forma islamu, którą reprezentuje.
JCB Prod/PantherMedia

Państwo Islamskie znajduje zwolenników, ponieważ podoba się im radykalna forma islamu, którą reprezentuje.

Mit 2. Państwo Islamskie znajduje zwolenników, ponieważ podoba się im radykalna forma islamu, którą ono reprezentuje.

Wprawdzie znaczna część sunnitów z Syrii i Iraku popiera Państwo Islamskie, jednak według sondaży przeprowadzanych w krajach z muzułmańską większością wizja islamu proponowana przez Państwo Islamskie czy Al-Kaidę nie cieszy się szeroką akceptacją.

Wizja życia muzułmanów, którą proponuje Państwo Islamskie, jest obca prawdziwej tradycji islamskiej. Fundamentalistyczny islam, podobnie jak inne rodzaje fundamentalizmu religijnego są nowym zjawiskiem. Państwo Islamskie odwołuje się do idealnego świata islamu, którego tak naprawdę nigdy nie było, a został wykreowany w XX wieku.

Dlaczego sunnici, którzy mieszkają na terenach opanowanych przez Państwo Islamskie i nie zgadzają się z jego ideologią, nie buntują się przeciwko nowej władzy? Zarówno sunnici w Syrii, jak i w Iraku nie byli pieszczochami dotychczasowych reżimów, które pozostają w rękach szyitów.

Przynajmniej na początku bojownicy Państwa Islamskiego mogli jawić się jako sojusznicy w walce przeciwko dotychczasowej władzy (Baszarowi Asadowi w Syrii czy premierowi Al-Malikiemu w Iraku). Nawet jeśli okazało się, że nowe władze nie są lepsze od dotychczasowych, zapewniają przynajmniej podstawowe potrzeby mieszkańców – na podbitych terenach działają piekarnie, elektrownie, urzędy.

Państwo Islamskie jest częścią Al-Kaidy
Stringer/Reuters/Forum

Państwo Islamskie jest częścią Al-Kaidy

Mit 3. Państwo Islamskie jest częścią Al-Kaidy.

Mimo że korzenie Państwa Islamskiego sięgają do Al-Kaidy, to od 2013 r. następował rozłam, a w 2014 r. doszło do zupełnego zerwania związków między obiema organizacjami. Kością niezgody stała się chęć Al-Kaidy do przejęcia kontroli nad operacjami w Syrii, czemu nie chciało podporządkować się Państwo Islamskie (wówczas Państwo Islamskie Iraku i Lewantu).

Dziś organizacje rywalizują ze sobą – również o to, która jest bardziej brutalna (to starcie wygrywa PI). Nie powinno więc dziwić, że wrogiem dla Państwa Islamskiego jest powiązany z Al-Kaidą Front Al-Nusra – to na tym polu toczą się najbardziej zaciekłe walki.

Państwo Islamskie zaczyna zdobywać coraz większą przewagę nad Al-Kaidą nie tylko w Syrii czy w Iraku, ale poza ich granicami (zamachy, coraz więcej rekrutów z sytych państw zachodnich). Ciosem dla Al-Kaidy, która przez ponad 10 lat była uważana za najważniejszą organizację terrorystyczną, było ogłoszenie kalifatu w Syrii i w Iraku. Dziś obie walczą o to, która organizacja jest liderem światowego dżihadu.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną