Polacy wśród najlepiej wykształconych imigrantów na świecie
Ta wiadomość może co niektórych zmartwić – za granicę wyjeżdżają świetnie wykształceni Polacy. Choć nie zawsze znajdują pracę dopasowaną do swoich kompetencji.
HaoJan Chang/Flickr CC by 2.0

113 milionów osób (czyli prawie trzy Polski) – tylu imigrantów przebywało na przełomie lat 2010–2011 w krajach OECD, skupiającej 34 najbardziej rozwinięte państwa demokratyczne. Spośród nich aż 31 milionów posiadało wykształcenie wyższe, czyli 13 milionów więcej niż dziesięć lat wcześniej – wynika z najnowszego raportu „Connecting with Emigrants 2015”, wydanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Emigrujący są coraz lepiej wykształceni, a udział osób z wyższym wykształceniem wzrósł do 30 z 25 proc. (na przestrzeni 2000–2011). W tym samym czasie udział najniżej wykształconych zmalał z 41 do 33 proc.

Idzie to w parze z naturalną światową tendencją: mamy coraz większy dostęp do edukacji, coraz więcej osób się kształci. W szczególności dotyczy to Środkowego Wschodu i Północnej Afryki, gdzie liczba osób z wyższym wykształceniem wzrosła (w omawianym okresie) o 50 proc., w Azji i Oceanii (wzrost o 90 proc.!), Ameryki Południowej i Karaibów (o 80 proc.!).

Emigracja do państw OECD ma jednak przede wszystkim charakter wewnętrzny: większość imigrantów, i dotyczy to każdego poziomu wykształcenia, to obywatele innych państw OECD. Są oni też najbardziej wykształconą grupą wśród ogółu imigrantów.

Drugą największą grupę wśród najwyżej wykwalifikowanych i wykształconych stanowią mieszkańcy Azji i Oceanii, a przede wszystkim Chin, zaś Latynosi i mieszkańcy Karaibów oraz obywatele państw europejskich nienależących do OECD dominują wśród imigrantów średnio wykształconych. Podstawowe wykształcenie mają głównie emigranci z Ameryki Południowej i Karaibów.

Dużą i wciąż rosnącą grupę wśród emigrantów stanowią studenci. W 2012 r. było ich 2,7 miliona – głównie z Azji i Oceanii (40 proc.), Chin oraz Indii (łącznie 800 tys.).

Najlepiej wykształceni

Najwięcej imigrantów pochodzi z Meksyku, Wielkiej Brytanii i Chin. Obecność Brytyjczyków i Niemców w tym zestawieniu może dziwić, ale według danych OECD w latach 2001–2011 za granicą mieszkało prawie 4 miliony Brytyjczyków i liczba ta wciąż rośnie. Liczba Brytyjczyków mieszkających za granicą wzrosła tak znacząco, że Izba Lordów debatuje nad tym, czy obywatele Wielkiej Brytanii za granicą powinni mieć prawo do głosowania w referendum unijnym.

Indie, Filipiny i Chiny reprezentują łącznie połowę wysoko wykwalifikowanych imigrantów z Azji i Oceanii. Wielka Brytania znajduje się na czwartym miejscu (spadła z pierwszego, które zajmowała w 2001 r.). Do krajów, które odnotowują coraz wyższy odsetek ludzi z wyższym wykształceniem, należy Polska (wzrost o 114 proc. na przełomie lat 2001–2011), Rumunia (108 proc.), Pakistan (123 proc.) i Kolumbia (116 proc.).

Trzy główne cele wyjazdów emigracyjnych dla najbardziej wykształconych są takie same jak 10 lat temu: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Kanada. Te trzy kraje razem przyjmują 62 proc. emigrantów, z wielką dominacją USA (przyjmują 40 proc.). Coraz więcej najlepiej wykształconych przyjmuje też Hiszpania, którą interesują się głównie Latynosi (stanowią oni 70 proc. wszystkich emigrantów).

Według danych OECD ok. 30 proc. imigrantów ma wykształcenie związane z medycyną lub oświatą, 35 proc. w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, a 24 proc. to naukowcy i inżynierowie. Często jednak imigrantom oferuje się prace poniżej kwalifikacji, stwierdza raport.

Co ważne, wykształcenie zdobyte w kraju pochodzenia, mimo że początkowo jest niedoceniane, to później uzupełnia umiejętności zdobyte na emigracji. Lepiej wykwalifikowani imigranci doświadczają szybszego wzrostu wynagrodzeń niż niżej wykwalifikowani. 

Wskaźnik zatrudnienia wśród imigrantów wzrósł o 5 proc. w latach 2000–2006, osiągając 66 proc. Ten wzrost dotyczy głównie Latynosów. W 2011 r. imigranci wciąż mierzą się z wyższym bezrobociem niż mieszkańcy państw, do których przybywają.

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną