Świat

Jak car z sułtanem

Rosja-Turcja: pojedynek starych imperiów

Wraz z zaangażowaniem się Rosjan turecka strategia wobec Syrii legła w gruzach. Wraz z zaangażowaniem się Rosjan turecka strategia wobec Syrii legła w gruzach. Alexei Druzhinin/Zuma Press / Forum
Moskwa traktuje Turcję do pewnego stopnia jak Ukrainę – jako bufor oddzielający od Zachodu. Również dlatego Turcy zestrzelili rosyjski Su-24.
Su-24M rosyjskich sił powietrznychAlexander Mishin/Wikipedia Su-24M rosyjskich sił powietrznych

Granice w tym zakątku świata są przeważnie obce, narzucone przez kolonialistów, często wbrew jakiejkolwiek logice. Dlatego wiele z nich istnieje już dziś tylko na mapach, jak np. ta między Syrią i Irakiem. Ale z tureckimi granicami to zupełnie inna historia. Turcy mają na ich punkcie rodzaj obsesji, o czym boleśnie przekonali się niedawno Rosjanie.

Po upadku imperium osmańskiego zachodnie mocarstwa i sąsiedzi zaczęli dzielić jego terytoria, czego efektem był traktat z Sèvres z 1920 r.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak car z sułtanem"

Czytaj także

Ja My Oni

To nie są czasy dla wrażliwców

Badania osób wysoce wrażliwych wykazały, że nie tylko silnie reagują one na stosunkowo słabe bodźce zmysłowe, emocjonalne czy społeczne, lecz także szczegółowo, głęboko przetwarzają związane z nimi informacje.

Anna Tylikowska
22.11.2016