Świat

Obywatel Rivera

Przed wyborami w Hiszpanii: więcej pytań niż odpowiedzi

Dzisiaj rozczarowanie starymi politykami w Hiszpanii jest już zbyt wielkie; to szansa dla Rivery. Dzisiaj rozczarowanie starymi politykami w Hiszpanii jest już zbyt wielkie; to szansa dla Rivery. Carlos Delgado / Wikipedia
Najważniejsze pytanie przed hiszpańskimi wyborami brzmi: czy Obywatele w końcu wezmą sprawy w swoje ręce? I czy Albert Rivera może być premierem?
W dyskusjach jest nie do przegadania, zawsze świetnie przygotowany. Otaczający się ekspertami z London School of Economics, wydaje się dużo bardziej wiarygodny niż wielu przedstawicieli starej gwardii.Marta Perez/EFE/PAP W dyskusjach jest nie do przegadania, zawsze świetnie przygotowany. Otaczający się ekspertami z London School of Economics, wydaje się dużo bardziej wiarygodny niż wielu przedstawicieli starej gwardii.

Rok 2006. W podbarcelońskiej Bellaterra trwa kongres założycielski partii Ciutadans (po katalońsku: Obywatele), powstałej, by stawić odpór rosnącemu w siłę katalońskiemu nacjonalizmowi. Jest tu grupa krytycznych wobec katalonizmu intelektualistów, są politycy, którzy nie potrafią się odnaleźć w innych ugrupowaniach, jest trochę ludzi niezwiązanych wcześniej z życiem publicznym. Żadna frakcja nie ma jednak wystarczającej siły przebicia, by narzucić innym swoje przywództwo.

Polityka 50.2015 (3039) z dnia 08.12.2015; Świat; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Obywatel Rivera"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001