Świat

Gra w okręty

Wielka flota i polityka

Grupa uderzeniowa lotniskowca „George Washington”. Na pierwszym planie atomowy okręt podwodny „Houston”. Grupa uderzeniowa lotniskowca „George Washington”. Na pierwszym planie atomowy okręt podwodny „Houston”. Imago Stock&People / EAST NEWS
Mamy nową światową gorączkę: rozbudowy flot wojskowych. Z morza najlepiej też widać, jak szybko topnieje dominacja Europy i Atlantyku.
„Zumwalt” przypomina bardziej statek kosmiczny niż morski. Wszystko jest tu innowacyjne i skomputeryzowane. I bardzo drogie.U.S. Navy/General Dynamics Bath Iron Works/Getty Images „Zumwalt” przypomina bardziej statek kosmiczny niż morski. Wszystko jest tu innowacyjne i skomputeryzowane. I bardzo drogie.

Pogoda dopisała, komputery też się nie zawiesiły, więc z początkiem grudnia najnowocześniejszy okręt świata mógł wypłynąć w pierwszy próbny rejs. Amerykańska marynarka chucha i dmucha na „Zumwalta”, bo to jednostka rewolucyjna, nawet na pierwszy rzut oka bardziej przypominająca statek kosmiczny niż morski. Konstrukcja sprawia, że okręt na radarach wygląda góra na jachcik, zaś w rzeczywistości mierzy 180 m i jest najpotężniejszym niszczycielem w historii Ameryki.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Świat; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w okręty"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007