Świat

Kret kontrrewolucji

Ameryka Łacińska skręca na prawo

Mauricio Macri i jego żona Juliana Awada cieszą się po zwycięstwie w wyborach prezydenckich, Buenos Aires, listopad 2015 r. Mauricio Macri i jego żona Juliana Awada cieszą się po zwycięstwie w wyborach prezydenckich, Buenos Aires, listopad 2015 r. Ricardo Mazalan/AP / EAST NEWS
Ryszard Petru triumfuje w Argentynie, antychaviści w Wenezueli, a brazylijska prawica próbuje usunąć prezydent Dilmę Rousseff. Polityczne wiatry w Ameryce Łacińskiej zaczynają wiać w prawo.
Nestor i Cristina de Kirchner podczas wieczoru wyborczego, Buenos Aires, październik 2007 r.Presidencia de N. Argentina/Wikipedia Nestor i Cristina de Kirchner podczas wieczoru wyborczego, Buenos Aires, październik 2007 r.

Ostatnie newsy są takie: prezydent powołuje dekretem dwóch sędziów sądu najwyższego, mimo że dotychczas ich wybór był zatwierdzany przez senat.

Prezydent unieważnia antymonopolową ustawę o mediach i odwołuje urzędników sprawujących nadzór nad ładem medialnym. Rozpoczyna się czystka w administracji państwowej, która ma objąć nawet 60 tys. urzędników.

Dewaluacja peso uderza w miliony najuboższych. Takiż skutek będzie miało zapowiadane zniesienie państwowych subwencji cen energii.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Świat; s. 55
Oryginalny tytuł tekstu: "Kret kontrrewolucji"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019