Świat

Resortowy wnuk

Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images

Hassan Chomeini ogłosił, że nie dopuszczono go do udziału w wyborach do Zgromadzenia Ekspertów. To grupa duchownych prawników wybieranych powszechnie na ośmioletnią kadencję – jej najważniejszym zadaniem jest powoływanie Najwyższego Przywódcy Iranu. Ponieważ aktualnie władający krajem Ali Chamenei ma już 76 lat, eksperci spekulują, że nowe Zgromadzenie będzie z przyczyn naturalnych musiało wyłonić jego następcę. I właśnie dlatego Hassan Chomeini miał zostać wycięty spośród kandydatów: oficjalnie władze uzasadniły swoją decyzję tym, że nie mogły zweryfikować jego kwalifikacji jako uczonego w islamie (choć Hassan naucza religii w świętym mieście Kom), w rzeczywistości chodzi jednak o to, że wnuk ajatollaha Chomeiniego, pierwszego Najwyższego Przywódcy, zalicza się wewnątrz reżimu do reformatorów.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Czytaj także

Świat

Dekolonizacja Pacyfiku trwa. Jest nowe nowe państwo

20 lat po zakończeniu wojny domowej Bougainville 98 proc. uczestników referendum opowiedziało się za niepodległością. Na razie jednak trudno być optymistą, co do przyszłości tego niewielkiego kraju.

Dominik Sipiński
11.12.2019