Świat

Resortowy wnuk

Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images

Hassan Chomeini ogłosił, że nie dopuszczono go do udziału w wyborach do Zgromadzenia Ekspertów. To grupa duchownych prawników wybieranych powszechnie na ośmioletnią kadencję – jej najważniejszym zadaniem jest powoływanie Najwyższego Przywódcy Iranu. Ponieważ aktualnie władający krajem Ali Chamenei ma już 76 lat, eksperci spekulują, że nowe Zgromadzenie będzie z przyczyn naturalnych musiało wyłonić jego następcę. I właśnie dlatego Hassan Chomeini miał zostać wycięty spośród kandydatów: oficjalnie władze uzasadniły swoją decyzję tym, że nie mogły zweryfikować jego kwalifikacji jako uczonego w islamie (choć Hassan naucza religii w świętym mieście Kom), w rzeczywistości chodzi jednak o to, że wnuk ajatollaha Chomeiniego, pierwszego Najwyższego Przywódcy, zalicza się wewnątrz reżimu do reformatorów.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019