Świat

Resortowy wnuk

Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images

Hassan Chomeini ogłosił, że nie dopuszczono go do udziału w wyborach do Zgromadzenia Ekspertów. To grupa duchownych prawników wybieranych powszechnie na ośmioletnią kadencję – jej najważniejszym zadaniem jest powoływanie Najwyższego Przywódcy Iranu. Ponieważ aktualnie władający krajem Ali Chamenei ma już 76 lat, eksperci spekulują, że nowe Zgromadzenie będzie z przyczyn naturalnych musiało wyłonić jego następcę. I właśnie dlatego Hassan Chomeini miał zostać wycięty spośród kandydatów: oficjalnie władze uzasadniły swoją decyzję tym, że nie mogły zweryfikować jego kwalifikacji jako uczonego w islamie (choć Hassan naucza religii w świętym mieście Kom), w rzeczywistości chodzi jednak o to, że wnuk ajatollaha Chomeiniego, pierwszego Najwyższego Przywódcy, zalicza się wewnątrz reżimu do reformatorów.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Wielka Brytania była liderem szczepień. Więc co poszło nie tak?

Chociaż szczepi się rekordowo wielu młodych i rozważane jest wprowadzenie nakazu kłucia pracowników domów opieki, to wirus nie ustępuje. Wariant delta się szerzy, a Boris Johnson znów jest w ogniu krytyki.

Mateusz Mazzini
19.06.2021