Świat

Resortowy wnuk

Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Hassan Chomeini, wnuk ajatollaha Chomeiniego Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency / Getty Images

Hassan Chomeini ogłosił, że nie dopuszczono go do udziału w wyborach do Zgromadzenia Ekspertów. To grupa duchownych prawników wybieranych powszechnie na ośmioletnią kadencję – jej najważniejszym zadaniem jest powoływanie Najwyższego Przywódcy Iranu. Ponieważ aktualnie władający krajem Ali Chamenei ma już 76 lat, eksperci spekulują, że nowe Zgromadzenie będzie z przyczyn naturalnych musiało wyłonić jego następcę. I właśnie dlatego Hassan Chomeini miał zostać wycięty spośród kandydatów: oficjalnie władze uzasadniły swoją decyzję tym, że nie mogły zweryfikować jego kwalifikacji jako uczonego w islamie (choć Hassan naucza religii w świętym mieście Kom), w rzeczywistości chodzi jednak o to, że wnuk ajatollaha Chomeiniego, pierwszego Najwyższego Przywódcy, zalicza się wewnątrz reżimu do reformatorów.

Polityka 6.2016 (3045) z dnia 02.02.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021