Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Świat

Kryzys w połowie

Klasa średnia w kryzysie

Amerykańscy bezrobotni Amerykańscy bezrobotni Rich Legg / Getty Images
Klasa średnia, która jeszcze 10 lat temu była nadzieją na liberalny spokój na świecie, dziś rozchodzi się w górę i w dół drabiny społecznej. A w środku zostaje pustka.
Młode pokolenie Chińczyków konsumowało jak szalone. Wydawali całą pensję na torebkę Louis Vuitton. Ale marzenia o wielkiej klasie średniej szybko uległy korekcie: w 2015 r. dziesiątki milionów inwestorów straciło oszczędności podczas krachu na giełdzie w Szanghaju.Claro Cortes IV/Reuters/Forum Młode pokolenie Chińczyków konsumowało jak szalone. Wydawali całą pensję na torebkę Louis Vuitton. Ale marzenia o wielkiej klasie średniej szybko uległy korekcie: w 2015 r. dziesiątki milionów inwestorów straciło oszczędności podczas krachu na giełdzie w Szanghaju.

Amerykańskie prawybory zawsze były festiwalem radykalizmu, bo walczący o partyjną nominację kandydaci nie musieli się przejmować centrum – wyborcami środka – zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym. Ci cenią przede wszystkim stabilność i umiarkowanie. O ich głosy dwójka pozostałych na placu boju kandydatów bije się dopiero pod koniec kampanii. Ale tym razem może być inaczej, bo w środku robi się pustka. 

Coś złego dzieje się z białymi Amerykanami w średnim wieku. Zamiast cieszyć się dłuższym życiem i lepszym zdrowiem, umierają coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Tak wynika z poruszających badań przeprowadzonych przez małżeństwo ekonomistów, noblistę Angusa Deatona oraz jego żonę Annę Case. Rezultaty badań opublikowali pod koniec 2015 r.

Rygorystyczna analiza informacji o śmiertelności wśród Amerykanów w średnim wieku – od 45. do 54. roku życia – przeprowadzona przez Deatona i Case ujawniła gigantyczną skalę narastającego od lat problemu społecznego: ogromnego wzrostu liczby samobójstw, przedawkowania narkotyków oraz śmiertelnej marskości wątroby spowodowanej nadużywaniem alkoholu.

W przypadku gorzej wykształconych białych Amerykanów – tych, którzy edukację zakończyli najdalej na maturze – liczba zgonów w ciągu ostatnich 15 lat wzrosła o 134 przypadki na 100 tys. „W nowoczesnym świecie trudno o sytuacje, które zwiększałyby tak bardzo śmiertelność” – napisało w komentarzu do badań Deatona i Case dwoje ekonomistów z Dartmouth College, Ellen Meara i Jonathan S.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Świat; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kryzys w połowie"
Reklama