Świat

Kryzys w połowie

Klasa średnia w kryzysie

Amerykańscy bezrobotni Amerykańscy bezrobotni Rich Legg / Getty Images
Klasa średnia, która jeszcze 10 lat temu była nadzieją na liberalny spokój na świecie, dziś rozchodzi się w górę i w dół drabiny społecznej. A w środku zostaje pustka.
Młode pokolenie Chińczyków konsumowało jak szalone. Wydawali całą pensję na torebkę Louis Vuitton. Ale marzenia o wielkiej klasie średniej szybko uległy korekcie: w 2015 r. dziesiątki milionów inwestorów straciło oszczędności podczas krachu na giełdzie w Szanghaju.Claro Cortes IV/Reuters/Forum Młode pokolenie Chińczyków konsumowało jak szalone. Wydawali całą pensję na torebkę Louis Vuitton. Ale marzenia o wielkiej klasie średniej szybko uległy korekcie: w 2015 r. dziesiątki milionów inwestorów straciło oszczędności podczas krachu na giełdzie w Szanghaju.

Amerykańskie prawybory zawsze były festiwalem radykalizmu, bo walczący o partyjną nominację kandydaci nie musieli się przejmować centrum – wyborcami środka – zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym. Ci cenią przede wszystkim stabilność i umiarkowanie. O ich głosy dwójka pozostałych na placu boju kandydatów bije się dopiero pod koniec kampanii. Ale tym razem może być inaczej, bo w środku robi się pustka. 

Coś złego dzieje się z białymi Amerykanami w średnim wieku.

Polityka 8.2016 (3047) z dnia 16.02.2016; Świat; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Kryzys w połowie"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Grzechy główne biskupów

Episkopat Polski. 99 czynnych biskupów. W październiku pojadą do Watykanu zdać papieżowi Franciszkowi relację z sytuacji w kraju. Czy wrócą z dymisjami? Czy też opleceni wspólnotą interesów i omertą przetrwają i ten kryzys?

Katarzyna Kaczorowska, Joanna Podgórska
18.06.2021