Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Ukraińskie marzenie

Micheil Saakaszwili chce uzdrowić Ukrainę

Część analityków uważa, że w Ukrainie Saakaszwili pojawił się nieprzypadkowo, że jest człowiekiem przysłanym z Waszyngtonu, który wspiera finansowo ukraińskie przemiany. Część analityków uważa, że w Ukrainie Saakaszwili pojawił się nieprzypadkowo, że jest człowiekiem przysłanym z Waszyngtonu, który wspiera finansowo ukraińskie przemiany. Nur Photo/ZUMA Press / Forum
Nazywa się Micheil Saakaszwili. I jest niezbędny zarówno prezydentowi Poroszence, jak i wielu Ukraińcom, którzy już stracili nadzieję na zmiany.
Politycznemu projektowi Gruzina patronuje z cienia Poroszenko: bez niego Saakaszwili by nie ruszył. Tu obaj na mitingu Europejskiej Partii Pracy.European Peoples Party/Wikipedia Politycznemu projektowi Gruzina patronuje z cienia Poroszenko: bez niego Saakaszwili by nie ruszył. Tu obaj na mitingu Europejskiej Partii Pracy.

Kryzys ekonomiczny i polityczny poturbował ostatnio ukraińską scenę polityczną. Wprawdzie liderem sondaży pozostaje Blok (prezydenta) Petra Poroszenki, ale tuż za nim są sieroty po Wiktorze Janukowyczu z Opozycyjnego Bloku, a „Blok Micheila Saakaszwilego” jest już czwarty (11,6 proc.) w sondażach. Problem polega jednak na tym, że „Blok” Saakaszwilego istnieje na razie tylko w wyobraźni dziennikarzy i pracowników sondażowni. Dla coraz liczniejszej grupy Ukraińców Gruzin jest jednak uosobieniem nowoczesnego polityka, który naprawi im państwo, obroni przed Rosją i zaprowadzi do Europy.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Ukraińskie marzenie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >