Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Walczymy z Bułgarami

Walczymy z Bułgarami.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 5 stałych (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) i 10 niestałych członków, wybieranych na dwuletnią kadencję. Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 5 stałych (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) i 10 niestałych członków, wybieranych na dwuletnią kadencję. Stephen Hilger / Getty Images

Będziemy rozmawiać z Bułgarami o miejscu dla Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – zapowiedział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Bułgaria – podobnie jak Polska – stara się o niestałe miejsce w Radzie w kadencji 2018–19. Rada składa się z 5 stałych (USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania) i 10 niestałych członków, wybieranych na dwuletnią kadencję. A wybór odbywa się zgodnie z podziałem na regiony. Z naszego regionu kandydaturę zgłosiła również Bułgaria, a to oznacza, że bijemy się o to samo miejsce. I chociaż Polska szanse ma duże, bo jesteśmy od Bułgarii więksi i bogatsi, wydajemy 10-krotnie więcej pieniędzy na pomoc rozwojową i częściej uczestniczymy w misjach pokojowych ONZ, to rywal pozostaje rywalem.

Dla Polski najlepiej byłoby, gdyby Bułgaria zrezygnowała ze starań o to stanowisko. Tym bardziej że Sofia wystawiła już oficjalnie swoją kandydatkę na sekretarza generalnego ONZ i teraz kandyduje w dwóch konkurencjach. Jeśli zadowoliłaby się staraniami o stołek sekretarza i wycofała z walki o niestałe miejsce w Radzie, Polska mogłaby przejąć głosy poparcia dla Bułgarii. W przeciwieństwie do naszego kraju Bułgaria jest uważana za sojusznika Rosji, więc przez lata wychodziła sobie wśród prorosyjskich krajów obietnice głosowania za swoją kandydaturą. Minister Waszczykowski chce przekonywać Bułgarów, żeby skupili się na jednej konkurencji, a drugie pole oddali Polsce.

Polityka 11.2016 (3050) z dnia 08.03.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Walczymy z Bułgarami"
Reklama