Świat

Prawybory w USA: Trump i Clinton umacniają pozycje liderów

. . POLITYKA / Flickr CC by 2.0
Trump wygrał prawybory na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej, a z wyścigu prezydenckiego wycofał się już jeden z jego rywali i ulubieniec partyjnego establishmentu Marco Rubio.

W drugi najważniejszy w amerykańskiej kampanii superwtorek głosowało tylko 6 stanów, ale stawka głosów był znacznie większa. Zwłaszcza u Republikanów, gdzie zaczęła obowiązywać zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Czyli wszystkie głosy delegatów w danym stanie.

Po zliczeniu 99 proc. wyników wiadomo, że Donald Trump zwycięzył w przynajmniej trzech z pięciu głosujących tego dnia stanów – na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej. Dzięki temu znacznie umocnił swą pozycję w kampanii. Ma już dzięki temu 619 głosów delegatów (do otrzymania formalnej nominacji partii trzeba ich nazbierać 1237).

Natomiast prawybory u Demokratów na Florydzie, w Ohio, Karolinie Północnej i Illinois wygrała Hillary Clinton. Głosy z Missouri są wciąż zliczane. 

Była pierwsza dama wciąż pozostaje faworytką do otrzymania nominacji Demokratów. Dzięki wsparciu superdelagatów, czyli partyjnej elity, ma 1561 głosów delegatów. Żeby ostatecznie pokonać Sandersa, potrzebuje jeszcze kilku zwycięstw. 

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną