Świat

Prawybory w USA: Trump i Clinton umacniają pozycje liderów

Prawybory w USA: Trump i Clinton umacniają pozycje liderów

. . POLITYKA / Flickr CC by 2.0
Trump wygrał prawybory na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej, a z wyścigu prezydenckiego wycofał się już jeden z jego rywali i ulubieniec partyjnego establishmentu Marco Rubio.

W drugi najważniejszy w amerykańskiej kampanii superwtorek głosowało tylko 6 stanów, ale stawka głosów był znacznie większa. Zwłaszcza u Republikanów, gdzie zaczęła obowiązywać zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Czyli wszystkie głosy delegatów w danym stanie.

Po zliczeniu 99 proc. wyników wiadomo, że Donald Trump zwycięzył w przynajmniej trzech z pięciu głosujących tego dnia stanów – na Florydzie, w Illinois i Karolinie Północnej. Dzięki temu znacznie umocnił swą pozycję w kampanii. Ma już dzięki temu 619 głosów delegatów (do otrzymania formalnej nominacji partii trzeba ich nazbierać 1237).

Natomiast prawybory u Demokratów na Florydzie, w Ohio, Karolinie Północnej i Illinois wygrała Hillary Clinton. Głosy z Missouri są wciąż zliczane. 

Była pierwsza dama wciąż pozostaje faworytką do otrzymania nominacji Demokratów. Dzięki wsparciu superdelagatów, czyli partyjnej elity, ma 1561 głosów delegatów. Żeby ostatecznie pokonać Sandersa, potrzebuje jeszcze kilku zwycięstw. 

(powiększ mapę)

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną