Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Szwajcarski dmuchawiec

Na razie nowe banknoty szwajcarskie są dostępne tylko  w wybranych placówkach. Na razie nowe banknoty szwajcarskie są dostępne tylko w wybranych placówkach. Schweizerische Nationalbank

Szwajcaria przedkłada politykę pieniężną nad sztukę: w stulecie powstania Cabaret Voltaire, klubu bohemy artystycznej, w którym narodził się dadaizm, z 50-frankowego banknotu znika lokalna przedstawicielka tego nurtu artystycznego Sophie Taeuber-Arp. Nie jest to jednak zamierzony afront, tylko dowód nieporadności tamtejszego banku narodowego – zmiany miały bowiem zostać wprowadzone już 6 lat temu. Najpierw powszechna krytyka zmusiła do odrzucenia projektów nowych nominałów (na których miały się znaleźć między innymi embrion i szkic ludzkiego układu krwionośnego).

Polityka 18.2016 (3057) z dnia 26.04.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021