Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
Przywykliśmy, że globalne konflikty dzieją się gdzieś daleko. Na Bliskim Wschodzie, w Czarnej Afryce...
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy!

Przywykliśmy, że globalne konflikty dzieją się gdzieś daleko. Na Bliskim Wschodzie, w Czarnej Afryce... Rosyjska interwencja na Krymie oraz na wschodzie Ukrainy przeniosła wojnę gdzieś bliżej, ale wciąż setki kilometrów od polskich granic. Natomiast Bałtyk, gdzie miliony Polaków przyjeżdżają na wakacje – albo po prostu mieszkają – wydawał się zawsze oazą spokoju i bezpieczeństwa. Aż do teraz.

Incydenty, które w każdej chwili przerodzić się mogą w tragiczny i niewyobrażalny w skutkach konflikt, dzieją się kilkadziesiąt kilometrów od bałtyckich plaż. Najnowszy z nich – gdy pozorujące atak rosyjskie samoloty latały tuż nad amerykańskim niszczycielem z polskim śmigłowcem na pokładzie – wydarzył się w tym miesiącu.

Oto nasze morze staje się areną wojny nerwów pomiędzy Rosjanami oraz NATO i nie ma żadnej gwarancji, że komuś, w którymś momencie, nie puszczą w końcu nerwy. A gdy padnie pierwszy strzał... Tu do głowy przychodzą scenariusze, o których ani my, ani Państwo nawet nie chcemy myśleć.

W tym numerze zajmujemy się też regionem, gdzie strzały padły już dawno. Oto Libia, kraj upadły i pogrążony w chaosie. O prymat walczą tam dwa parlamenty i trzech premierów, a na gruzach państwa Kaddafiego najlepiej radzą sobie islamiści i przemytnicy ludzi.

W numerze mamy też arcyciekawy temat wojny, w której wprawdzie nie padają strzały, ale stawką są życie i zdrowie milionów ludzi. To wojna naukowców, z których jedni wierzą, że największym zagrożeniem dla człowieka jest tłuszcz oraz tych, którzy największego wroga upatrują w cukrze. Kto ma rację? Przeczytacie w tym najnowszym numerze Forum.

Nasza galeria sylwetek tym razem zbiera bohaterów z bardzo różnych części świata. Opowiadamy bowiem historię pościgu za Banksym, najbardziej znanym i jednocześnie najbardziej tajemniczym grafficiarzem świata.

Zaglądamy też do Iranu, gdzie wnuk założyciela islamskiej republiki, Hasan Chomeini, staje się obiektem ataku konserwatywnych mułłów.

Na koniec Ukraina i jej nowy premier Wołodymyr Hrojsman, który dotąd kroczył od sukcesu do sukcesu. Czy powiedzie mu się na fotelu samobójców, jak niektórzy nazywają stanowisko premiera Ukrainy?

Nasze reportaże to opowieść o najemnikach, którzy polują na piratów u wybrzeży Somalii, historia o fotografiku, który ustawia w Kenii wielkie zdjęcia ginących gatunków oraz odpowiedź na pytanie, dlaczego klasa średnia ucieka z Afganistanu.

W dziale „Obyczaje” zabieramy Państwa do ekskluzywnej knajpy w La Paz, stolicy Boliwii, do mongolskiego Ułan Bator, gdzie kwitnie rap oraz na tory japońskich wyścigów kolarskich

W naszej rozmowie Ben Stiller opowiada, że został aktorem głównie dlatego, że był fatalnym kelnerem, a nasz kompas wiedzie tym razem do rajskiej wysepki w Tajlandii, gdzie można nie tylko uciec od tłumu popularnych kurortów, ale także podszkolić się z tajskiego boksu.

Na koniec coś dla fanów historii – opowieść o irlandzkim powstaniu poetów, które rozpoczęte dokładnie 100 lat temu zakończyło się wprawdzie klęską, ale i tak przetarło drogę do niepodległości Irlandii.

Zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
redaktor naczelny

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną