Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

Diamentowe gody

Indie-Wielka Brytania: Spór o klejnot w koronie

Diament Koh-i-noor w jednej z brytyjskich koron przechowywanej w skarbcu Tower Diament Koh-i-noor w jednej z brytyjskich koron przechowywanej w skarbcu Tower GraphicaArtis / Getty Images
W sporze o najsłynniejszy klejnot świata Hindusi występują jako ofiary kolonializmu, a Brytyjczycy jako wieczna potęga. Ale dzisiaj te role nie mają związku z rzeczywistością.
Królowa Aleksandra, żona Edwarda VII (syna królowej Wiktorii), w koronie z diamentem, w dniu koronacji 9 sierpnia 1902 r.W. & D. Downey/Getty Images Królowa Aleksandra, żona Edwarda VII (syna królowej Wiktorii), w koronie z diamentem, w dniu koronacji 9 sierpnia 1902 r.

Tuż przed niedawnym jubileuszem 90-lecia królowej Elżbiety II w Indiach zjawiła się para książęca. William i Kate rozpoczęli tournée od slumsów Bombaju, złożyli wieniec pod Bramą Indii w Delhi, a na koniec pozowali do zdjęć przed świątynią Tadż Mahal, na tej samej ławeczce, na której samotnie siedziała niegdyś księżna Diana. I wszystko poszłoby gładko, gdyby nie fakt, że w środku tej wizyty odżyły dawne żale. Wpływowa indyjska organizacja pozarządowa, założona m.

Polityka 20.2016 (3059) z dnia 10.05.2016; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Diamentowe gody"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014