Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Diamentowe gody

Indie-Wielka Brytania: Spór o klejnot w koronie

Diament Koh-i-noor w jednej z brytyjskich koron przechowywanej w skarbcu Tower Diament Koh-i-noor w jednej z brytyjskich koron przechowywanej w skarbcu Tower GraphicaArtis / Getty Images
W sporze o najsłynniejszy klejnot świata Hindusi występują jako ofiary kolonializmu, a Brytyjczycy jako wieczna potęga. Ale dzisiaj te role nie mają związku z rzeczywistością.
Królowa Aleksandra, żona Edwarda VII (syna królowej Wiktorii), w koronie z diamentem, w dniu koronacji 9 sierpnia 1902 r.W. & D. Downey/Getty Images Królowa Aleksandra, żona Edwarda VII (syna królowej Wiktorii), w koronie z diamentem, w dniu koronacji 9 sierpnia 1902 r.

Tuż przed niedawnym jubileuszem 90-lecia królowej Elżbiety II w Indiach zjawiła się para książęca. William i Kate rozpoczęli tournée od slumsów Bombaju, złożyli wieniec pod Bramą Indii w Delhi, a na koniec pozowali do zdjęć przed świątynią Tadż Mahal, na tej samej ławeczce, na której samotnie siedziała niegdyś księżna Diana. I wszystko poszłoby gładko, gdyby nie fakt, że w środku tej wizyty odżyły dawne żale. Wpływowa indyjska organizacja pozarządowa, założona m.

Polityka 20.2016 (3059) z dnia 10.05.2016; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Diamentowe gody"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >