Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Nowy numer Dwutygodnika FORUM Nowy numer Dwutygodnika FORUM Polityka
Znów gorący stał się temat migrantów. Nie tylko dlatego, że wiosną w sposób naturalny zapełniły się szlaki do lepszego świata.
Redaktor naczelny Dwutygodnika FORUM, Paweł MoskalewiczTadeusz Późniak/Polityka Redaktor naczelny Dwutygodnika FORUM, Paweł Moskalewicz

Drodzy Czytelnicy!

Znów gorący stał się temat migrantów. Nie tylko dlatego, że wiosną w sposób naturalny zapełniły się szlaki do lepszego świata, ale także w związku z najnowszą propozycją Komisji Europejskiej, by w ramach mechanizmu obowiązkowej relokacji uchodźców otworzyć nietypową furtkę dla tych krajów członkowskich, które nie chcą ich przyjmować.

Teraz byłoby to możliwe, ale za każdego „nieprzyjętego” państwo takie musiałoby wpłacić do unijnej kasy ćwierć miliona euro (ponad milion złotych). I zrobiła się awantura, bo kraje Europy Środkowo-Wschodniej – z Polską na czele – krzyczą, że to kolejny zamach Brukseli na ich suwerenność.

Odbijając się od tych wydarzeń, chcemy zaproponować Państwu tekst nietypowy. Otóż brytyjski naukowiec, Guy J. Abel, udowadnia, że dziś migracje wcale nie są bardziej powszechne niż kiedyś i należałoby raczej zadać pytanie, dlaczego ludzie wędrują tak mało?

400 lat temu zmarł największy dramaturg wszech czasów. Tymczasem do tej pory wśród wielu specjalistów trwa spór, czy William Szekspir naprawdę istniał. A może to tylko pseudonim, pod którym ukrył się jeden (lub wielu) działających wówczas twórców? Do tego tekstu mamy wyjątkowy bonus – infografikę pokazującą poziom śmiertelności w najważniejszych sztukach brytyjskiego geniusza.

W sekcji „Ludzie” opowiadamy o Emomalim Rahmonie, byłym dyrektorze radzieckiego kołchozu, który niczym władca absolutny od ponad 20 lat rządzi Tadżykistanem – i na razie nie zamierza przestać. Piszemy też o brazylijskiej prezydent Dilmie Rousseff, którą parlament chce odsunąć od władzy, oraz o słynnym japońskim projektancie Isseyu Miyake, który tworzy kreacje jednocześnie niesamowite – i bardzo praktyczne.

Reportaże zabiorą nas tym razem w podróż do południowej Turcji, gdzie gniew młodych Kurdów osiągnął poziom wrzenia, do malowniczego królestwa Ladakh w sercu Himalajów oraz na Borneo, gdzie żyją nasi najbliżsi krewni. Nie, nie szympansy, a orangutany, których życie i zwyczaje od wielu lat bada Birute Galdikas.

Pić nie wolno – ale przecież napić się trzeba. Oto dylemat mahometan z Dagestanu, których odwiedzamy podczas hucznego wesela.

Z Tomem Hanksem rozmawiamy o nadchodzących wyborach w USA, a w naszym podróżniczym dziale „Kompas” opuszczamy świat mugoli, by zanurzyć się w świecie magii. Gdzie? W studiu Warner Bros. Pod Londynem, gdzie powstało najlepsze na świecie muzeum Harry’ego Pottera.

Na koniec – nie tylko dla miłośników historii – fascynująca podróż na Dziki Zachód śladami rewolweru Colta. Broni, która zmieniła historię Ameryki.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Rynek

Siostrom tlen! Pielęgniarki mają dość. Dla niektórych wielka podwyżka okazała się obniżką

Nabite w butelkę przez poprzedni rząd PiS i Suwerennej Polski czują się nie tylko pielęgniarki, ale także dyrektorzy szpitali. System publicznej ochrony zdrowia wali się nie tylko z braku pieniędzy, ale także z braku odpowiedzialności i wyobraźni.

Joanna Solska
11.10.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną