Austriacki pisarz Martin Pollack o podziałach w Europie

W Austrii, za górami
Rozmowa z austriackim reporterem i pisarzem Martinem Pollackiem o gorączce nacjonalizmów i grodzeniu Europy.
Martin Pollack – ur. w 1944 r. pisarz, publicysta, tłumacz.
Maciej Zienkiewicz/Agencja Gazeta

Martin Pollack – ur. w 1944 r. pisarz, publicysta, tłumacz.

„Najgorsze, że powstaje wrażenie, jakoby rację miał Orbán. To on wyrasta na nowego lidera w Europie.”
Maciej Zienkiewicz/Agencja Gazeta

„Najgorsze, że powstaje wrażenie, jakoby rację miał Orbán. To on wyrasta na nowego lidera w Europie.”

Adam Krzemiński: – Pańska książka „Śmierć w bunkrze” o ojcu esesmanie była wydarzeniem także u nas.
Martin Pollack: – To moja niekończąca się historia. Wciąż do tej układanki dochodzą nowe fragmenty. Jak choćby sprawa polskich zakładników zamordowanych latem 1944 r. w radziejowickim parku na rozkaz mojego ojca. Czy odnaleziona niedawno w starych aktach historia grupy żołnierzy, których pod rozkazami ojca posłano latem 1944 r. do Warszawy, by mordowali cywilów.

Jesteśmy niemal rówieśnikami. Poniemieckie otoczenie mojego wrocławskiego dzieciństwa, ciekawość, kim były te diabły w mundurach SS, popchnęły mnie na germanistykę. Pan, dwa lata starszy Austriak, poszedł na slawistykę. Dlaczego?
To był świadomy protest przeciwko mojej mieszczańskiej rodzinie. Ojca nie pamiętam. Został zamordowany w 1946 r., pewnie przez szmuglera, który miał go przeprowadzić do Włoch. Ojczym był artystą i miał ogromną bibliotekę. Mój bunt był już w samej nazwie – nie germanistyka, a slawistyka właśnie. Choć nie bardzo wiedziałem, z czym to jeść.

Mimo wszystko nasza generacja była w czepku urodzona. Wojny nie zaznaliśmy. A 1989 r. – ukoronowanie naszych marzeń i nadziei – osiągnęliśmy w świetnej kondycji, przed pięćdziesiątką. Dziś ta nasza wymarzona Europa się sypie. U Andrzeja Stasiuka można wyczytać wręcz satysfakcję, że wracają granice.
Mnie te nowe płoty przygnębiają. Tym bardziej że Austria w tej ponurej sztuce nie gra dobrej roli. Ale kto poza Merkel ją gra. Polska? Węgry? Boję się, żeby z powodu tych nowych granic Europa znów się nie rozpadła.

Zaskakujące, że akurat młode pokolenie zamyka się w sobie. Ma odruchy anachronicznego nacjonalizmu. 80 proc. młodych ludzi jest w Polsce za wprowadzeniem kontroli granicznych. My wiemy, co to znaczy. Oni nie…
Najgorsze, że powstaje wrażenie, jakoby rację miał Orbán. To on wyrasta na nowego lidera w Europie. To absurd, by ten zakompleksiony prowincjusz był przeciwwagą Merkel. Tymczasem w Austrii, gdzie zwykle z góry patrzono na Węgry, zarzucając im narodowy egoizm, Orbán jest teraz uznanym politykiem, a do góry idą populiści z FPÖ. Właśnie otarli się o prezydenturę.

Orbán, Kaczyński, szef FPÖ Strache, a w tle te dwie panie – Le Pen we Francji i von Storch z niemieckiej AfD.
Nagle to, co mówią, wydaje się sensowne. Ludzie nie tęsknią do wielogodzinnych kontroli na granicach. Ale czują atawistyczną chęć zamknięcia się wśród samych swoich. To tęsknota za małą ojczyzną, odciętą górami i lasami od zgnilizny tego świata.

Pisarz i eseista Robert Menasse powiedział nam kiedyś, że Austriacy to ostatni naród, jaki powstał w Europie, i pierwszy, który się w niej rozpuści. A razem z Ulriką Guerot wzywa do tworzenia już nie tyle Stanów Zjednoczonych Europy, ile europejskiej republiki. Tymczasem w Austrii jakby mało Europy. Trochę Bawarii. Trochę Bałkanów. I piękny Wiedeń – o wiele za duży kapelusz na dość małą głowę...
Coś w tym jest. W Salzburgu czuje się Bawarię. W Tyrolu Włochy. W Bregencji Szwajcarię. W Karyntii Słowenię. Menasse ma rację, że Austria to trochę jak dziecko zapóźnione w rozwoju, silne regiony i słaba świadomość Europy. W mojej rodzinie do dziś nie ma zbyt wielu Austriaków z przekonania. Pradziadek w XIX w. przeszedł na protestantyzm i był bardziej niemiecki niż habsburski. Oni wzdychali do Bismarcka…

Z jednej strony ten prowincjonalizm Austriaków, z drugiej twierdzenie Snydera, że monarchia habsburska to dobry model dla UE.
Za duży komplement dla „cekanii”. Ona nie była wzorem europejskiej republiki. Zresztą dziedzictwo habsburskie jest w dzisiejszej Austrii raczej zapomniane. Podobnie jak idea środkowej Europy, która miała znaczenie dla starszego pokolenia. Dla młodego, którego eksponentem jest obecny minister spraw zagranicznych, Sebastian Kurz, nie odgrywa to już większej roli. Oni są pragmatyczni. Zdają sobie sprawę, że muszą bronić narodowych interesów, ponieważ Austriacy zamykają się w sobie. Nie przeszkadza im, gdy Europa przynosi korzyści. Ale sami nie ruszą dla niej palcem. W tym pokoleniu nie ma głębszych przekonań. Są tylko interesy.

Zarazem także do Austrii masowo napływają imigranci i uchodźcy. W swej najnowszej książce wspomina pan austriackiego Libańczyka, który po pańskim odczycie o ojcu esesmanie powiedział, że to austriackie rozliczanie się z nazistowskimi rodzicami mało go obchodzi. On ma własną traumę wielkiego głodu u nich w czasie I wojny, jeszcze mniej znanego w Europie niż hołodomor na Ukrainie.
Dla mnie był to kolejny sygnał, że trzeba się otworzyć, a nie patrzyć wyłącznie na własną historię. W muzeum miasta Wiednia jest wspaniały obraz z czasów oblężenia miasta w 1683 r. Już wtedy w mieście była gmina tureckich Żydów, jak sami siebie nazywali. Musimy sobie uprzytomnić, że nigdy nie byliśmy sami swoi. Zawsze żyliśmy w jakiejś wielobarwnej wspólnocie. To absurd, gdy ludzie myślą, że teraz obcy zagrażają naszej swojskości.

Czytaj także

Ważne w świecie

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną