Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
Wygląda to na prawo serii – na okładce poprzedniego numeru FORUM Woody Allen, na obecnej Roman Polański.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM
Drodzy Czytelnicy!
 
Wygląda to na prawo serii: na okładce poprzedniego numeru FORUM Woody Allen, na obecnej – Roman Polański. Dwóch wielkich reżyserów mających podobne kłopoty związane z oskarżeniami sprzed lat.
 
O sprawie Polańskiego napisano już chyba wszystko, ale w związku z najnowszym pomysłem ministra Zbigniewa Ziobry, by jednak wydać polskiego reżysera Amerykanom, postanowiliśmy przypomnieć wywiad, jakiego jakiś czas temu udzieliła tygodnikowi „Der Spiegel” Samantha Geimer. Warto przeczytać, bo ta rozmowa znakomicie zmienia punkt widzenia na to, co wydarzyło się w Los Angeles 40 lat temu.
 
Wielu ludzi mówi o TTiP, czyli traktacie handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską, wielu go popiera, wielu krytykuje – ale niewielu wie, o co naprawdę chodzi. Dlatego w FORUM rozkładamy traktat (a raczej dostępną wiedzę) na czynniki pierwsze, a Państwo sami zdecydujecie: dobry ten traktat czy do niczego?
 
W tym FORUM mamy zresztą (wyjątkowo) dużo polityki. Zastanawiamy się nad konsekwencjami Brexitu – ale w skali mikro, na przykładzie Gibraltaru. Zaglądamy do Brazylii, gdzie dokonuje się zmiana władzy, oraz do Wenezueli, gdzie zapewne dokona się niedługo.
 
Wraz z lotniskowcem Harry S. Truman płyniemy z Zatoki Perskiej na Morze Śródziemne, obserwując, jak samoloty zrywają się z pokładu kolosa, atakując pozycje Państwa Islamskiego.
 
Jesteśmy także w Chinach, podglądając pracę zbieraczy lotosu, w Rosji, rozmawiając z mieszkańcami Jarosławia o Putinie, oraz na pograniczu indyjsko-birmańskim, gdzie żyje tajemnicze plemię Apatani.
 
Z czym kojarzą Wam się Łotysze? Anglikom ostatnio z gwałtem i przemocą. Gangi z krajów bałtyckich rozpanoszyły się we wschodniej Anglii, wykorzystując imigrantów i budząc wściekłość lokalnych mieszkańców.
 
Bohaterką rozmowy FORUM jest tym razem Deborah Feldman, która uciekła z ortodoksyjnej wspólnoty żydowskiej w Nowym Jorku. Japonia to kraj starożytnych świątyń i nowoczesnej popkultury. Dlatego by poznać ją z każdej strony, trzeba przeznaczyć tyleż czasu na wyjątkowe zabytki, co na spacer ulicami, na których buszują otaku. Nie wiecie, kto to otaku? Tym bardziej musicie przeczytać naszą relację.
 
I na koniec jeszcze historyczna perełka – opowieść o kulcie Mitry, który przez setki lat rywalizował w rzymskim imperium z chrześcijaństwem. W końcu przegrał... Dlaczego? Poczytajcie!
 
Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną