Świat

Futbol w czasach chaosu

Euro 2016: mecze i bijatyki we Francji

Przed meczem Anglia-Rosja doszło w marsylskim Starym Porcie do starć kibiców obu drużyn. Przed meczem Anglia-Rosja doszło w marsylskim Starym Porcie do starć kibiców obu drużyn. Carl Court / Getty Images
Polacy wygrali swój pierwszy mecz na Euro. Ale na razie święto futbolu przegrywa z agresją i nieudolnością. Gospodarze uczciwie pracują na miano najgorzej zorganizowanego turnieju piłkarskiego w XXI w.
Policja rozpyliła gaz łzawiący, a zamieszki miały dalszy ciąg już na stadionie.Peter Powell/EPA/PAP Policja rozpyliła gaz łzawiący, a zamieszki miały dalszy ciąg już na stadionie.

W zderzeniu z korporacyjnymi procedurami UEFA (w których jest jednak zrozumienie dla fundamentalnych dziennikarskich potrzeb) dzisiejsza Francja – rozbita strajkami, leniwa, niegościnna, zmęczona wewnętrznymi problemami, a jeszcze bardziej zmęczona kukułczym jajem pod nazwą Euro 2016 – to koszmar. W nicejskim biurze prasowym przekleństwa latają w powietrzu: ktoś jadący z Marsylii się spóźnił, bo rozkład jazdy pociągów rozminął się z rzeczywistością, komuś odwołano lot, ktoś musiał zasuwać w upale na piechotę (bo miejski autobus nie jeździł), ktoś zapłacił 70 euro za pięciokilometrowy kurs taksówką i negocjacji nie było, bo oczywiście taksówkarz słowa nie mówił po angielsku, a już zwłaszcza nie rozumiał, jak wystawić rachunek.

Polityka 25.2016 (3064) z dnia 14.06.2016; Na własne oczy; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Futbol w czasach chaosu"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019