Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
A więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy,

a więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Trudno w tej chwili przewidzieć wszystkie konsekwencje tego wydarzenia. Gdy wysyłaliśmy ten numer FORUM do drukarni, Brytyjczycy jeszcze nie zagłosowali. Przygotowaliśmy jednak dla Państwa podstawowe kompendium informacji, co może oznaczać Brexit.

W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy też najbardziej tragicznej strzelaninie w dziejach USA, stanowiąca jednocześnie kolejną odsłonę sporu o dostęp do broni palnej, trawiącego Stany Zjednoczone od lat. Gdy Państwo trzymacie w rękach to wydanie FORUM, w amerykańskim Kongresie trwa akcja protestacyjna Demokratów, domagających się przyjęcia wreszcie prawa, które oddaje broń palną – także automatyczną – w ręce dowolnego fanatyka czy szaleńca.

W tym FORUM mamy też dla Was arcyciekawą opowieść o uśpionych rosyjskich szpiegach w USA oraz ich dzieciach, które dziś dowiadują się, że miały być kolejnym pokoleniem tajnych agentów KGB.

W dziale „Ludzie” przedstawiamy sylwetki trzech jakże różnych bohaterów. Jest tu i Wujaszek Xi, przywódca ChRL, który miał być nadzieją reformatorów, a jest największym zamordystą od czasów Mao. Xi był właśnie w Warszawie, fetowany przez prezydenta Dudę, i zapowiedział włączenie Polski w budowę nowego Jedwabnego Szlaku.

Kreślimy też sylwetkę Lhakpy Sherpy, 42-letniej Nepalki, która właśnie po raz siódmy stanęła na szczycie Mount Everest oraz Virginii Raggi, buntowniczki, która została pierwszą w historii burmistrz Rzymu.

Gdy nasza reprezentacja jak burza przeszła fazę grupową Euro 2016, nie przegrywając meczu i nie tracąc bramki, my zaglądamy w okolice stadionu w Saint-Denis, gdzie wokół katedry francuskich królów rozpościera się teren opanowany przez kolorowych przybyszów.

Baz lapis lazuli nie byłoby maski Tutenchamona ani obrazów holenderskich mistrzów. Dziś kamień od tysięcy lat wydobywany w Afganistanie wpada w ręce talibów. Poza reportażem z Afganistanu mamy też relację z Kosowa, które wpadło w ręce islamskich radykałów, oraz z Brazylii, gdzie indianie Kalapalo żyją tak jak przed setkami lat.

Z Björk rozmawiamy o tym, co dla artysty znaczy wejście w wirtualną rzeczywistość, a na wyprawę ruszamy Przejściem Północno-Zachodnim.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną