Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
A więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy,

a więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Trudno w tej chwili przewidzieć wszystkie konsekwencje tego wydarzenia. Gdy wysyłaliśmy ten numer FORUM do drukarni, Brytyjczycy jeszcze nie zagłosowali. Przygotowaliśmy jednak dla Państwa podstawowe kompendium informacji, co może oznaczać Brexit.

W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy też najbardziej tragicznej strzelaninie w dziejach USA, stanowiąca jednocześnie kolejną odsłonę sporu o dostęp do broni palnej, trawiącego Stany Zjednoczone od lat. Gdy Państwo trzymacie w rękach to wydanie FORUM, w amerykańskim Kongresie trwa akcja protestacyjna Demokratów, domagających się przyjęcia wreszcie prawa, które oddaje broń palną – także automatyczną – w ręce dowolnego fanatyka czy szaleńca.

W tym FORUM mamy też dla Was arcyciekawą opowieść o uśpionych rosyjskich szpiegach w USA oraz ich dzieciach, które dziś dowiadują się, że miały być kolejnym pokoleniem tajnych agentów KGB.

W dziale „Ludzie” przedstawiamy sylwetki trzech jakże różnych bohaterów. Jest tu i Wujaszek Xi, przywódca ChRL, który miał być nadzieją reformatorów, a jest największym zamordystą od czasów Mao. Xi był właśnie w Warszawie, fetowany przez prezydenta Dudę, i zapowiedział włączenie Polski w budowę nowego Jedwabnego Szlaku.

Kreślimy też sylwetkę Lhakpy Sherpy, 42-letniej Nepalki, która właśnie po raz siódmy stanęła na szczycie Mount Everest oraz Virginii Raggi, buntowniczki, która została pierwszą w historii burmistrz Rzymu.

Gdy nasza reprezentacja jak burza przeszła fazę grupową Euro 2016, nie przegrywając meczu i nie tracąc bramki, my zaglądamy w okolice stadionu w Saint-Denis, gdzie wokół katedry francuskich królów rozpościera się teren opanowany przez kolorowych przybyszów.

Baz lapis lazuli nie byłoby maski Tutenchamona ani obrazów holenderskich mistrzów. Dziś kamień od tysięcy lat wydobywany w Afganistanie wpada w ręce talibów. Poza reportażem z Afganistanu mamy też relację z Kosowa, które wpadło w ręce islamskich radykałów, oraz z Brazylii, gdzie indianie Kalapalo żyją tak jak przed setkami lat.

Z Björk rozmawiamy o tym, co dla artysty znaczy wejście w wirtualną rzeczywistość, a na wyprawę ruszamy Przejściem Północno-Zachodnim.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Sprawa Iwony Wieczorek wraca na Netflixie. I nadal budzi wielkie zainteresowanie

„Sprawa Iwony Wieczorek” szybko stała się hitem Netflixa. Nie kusi widza fałszywą obietnicą, iż znajdzie odpowiedzi na kluczowe pytania. Po serial na pewno obowiązkowo powinna sięgnąć policja.

Ryszarda Socha
16.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną