Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
A więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy,

a więc stało się. Brytyjczycy zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Trudno w tej chwili przewidzieć wszystkie konsekwencje tego wydarzenia. Gdy wysyłaliśmy ten numer FORUM do drukarni, Brytyjczycy jeszcze nie zagłosowali. Przygotowaliśmy jednak dla Państwa podstawowe kompendium informacji, co może oznaczać Brexit.

W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy też najbardziej tragicznej strzelaninie w dziejach USA, stanowiąca jednocześnie kolejną odsłonę sporu o dostęp do broni palnej, trawiącego Stany Zjednoczone od lat. Gdy Państwo trzymacie w rękach to wydanie FORUM, w amerykańskim Kongresie trwa akcja protestacyjna Demokratów, domagających się przyjęcia wreszcie prawa, które oddaje broń palną – także automatyczną – w ręce dowolnego fanatyka czy szaleńca.

W tym FORUM mamy też dla Was arcyciekawą opowieść o uśpionych rosyjskich szpiegach w USA oraz ich dzieciach, które dziś dowiadują się, że miały być kolejnym pokoleniem tajnych agentów KGB.

W dziale „Ludzie” przedstawiamy sylwetki trzech jakże różnych bohaterów. Jest tu i Wujaszek Xi, przywódca ChRL, który miał być nadzieją reformatorów, a jest największym zamordystą od czasów Mao. Xi był właśnie w Warszawie, fetowany przez prezydenta Dudę, i zapowiedział włączenie Polski w budowę nowego Jedwabnego Szlaku.

Kreślimy też sylwetkę Lhakpy Sherpy, 42-letniej Nepalki, która właśnie po raz siódmy stanęła na szczycie Mount Everest oraz Virginii Raggi, buntowniczki, która została pierwszą w historii burmistrz Rzymu.

Gdy nasza reprezentacja jak burza przeszła fazę grupową Euro 2016, nie przegrywając meczu i nie tracąc bramki, my zaglądamy w okolice stadionu w Saint-Denis, gdzie wokół katedry francuskich królów rozpościera się teren opanowany przez kolorowych przybyszów.

Baz lapis lazuli nie byłoby maski Tutenchamona ani obrazów holenderskich mistrzów. Dziś kamień od tysięcy lat wydobywany w Afganistanie wpada w ręce talibów. Poza reportażem z Afganistanu mamy też relację z Kosowa, które wpadło w ręce islamskich radykałów, oraz z Brazylii, gdzie indianie Kalapalo żyją tak jak przed setkami lat.

Z Björk rozmawiamy o tym, co dla artysty znaczy wejście w wirtualną rzeczywistość, a na wyprawę ruszamy Przejściem Północno-Zachodnim.

Zapraszam do lektury!
Paweł Moskalewicz

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Kultura

Czytamy i oceniamy nowego Wiedźmina. A Sapkowski pióra nie odkłada. „Pisanie trwa nieprzerwanie”

Andrzej Sapkowski nie odkładał pióra i po dekadzie wydawniczego milczenia publikuje nową powieść o wiedźminie Geralcie. Zapowiada też, że „Rozdroże kruków” to nie jest jego ostatnie słowo.

Marcin Zwierzchowski
26.11.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną