Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Gwiazda Rzymu

Virginia Raggi Virginia Raggi Simona Granati/Corbis / Getty Images

Pierwszy raz w historii burmistrzem Rzymu została kobieta. 37-letnia Virginia Raggi nie ma wielkiego doświadczenia, wygrała jednak z bijącymi się o stanowisko burmistrza rasowymi politykami, prawicowym burmistrzem z lat 2008–13 Gianni Alemanno i jego centrolewicowym następcą Ignazio Marino, ponieważ obaj byli umoczeni w afery korupcyjne. A Raggi jako przedstawicielka Ruchu Pięciu Gwiazd postrzegana jest jako antyestablishmentowa i niezaplątana w żadne układy polityczne.

Jej zwycięstwo to też wygrana Ruchu. Bo Włochy, obok Grecji czy Hiszpanii, są kolejnym krajem Europy, który odesłał tradycyjne podziały władzy do lamusa. Założony siedem lat temu przez komika Beppe Grillo Ruch wcześniej już współrządził w samorządach, a od trzech lat jest największą siłą opozycyjną we włoskim parlamencie. Jednak dopiero teraz dostaje tak eksponowane stanowisko i szanse, by pokazać, że jest nie tylko partią oszołomów i radykałów.

Na razie pani burmistrz na dzień dobry zapowiedziała, że nie chce, aby Rzym ubiegał się o organizację igrzysk olimpijskich w 2024 r. Obiecuje też poprawę transportu publicznego, szerszy dostęp do sieci i większy nacisk na ochronę środowiska. A jej przeciwnicy już podkreślają, że Raggi to bardziej gwiazda niż polityk, a jej program to didaskalia w porównaniu z realnymi problemami miasta.

Polityka 27.2016 (3066) z dnia 28.06.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama