Brexit to nie tylko osobista porażka Davida Camerona, całego – nie wiadomo, jak długo – Zjednoczonego Królestwa i europejskiej Unii. To przede wszystkim klęska demokracji.
Rozmowa z prof. Normanem Daviesem, historykiem, autorem „Wysp”, o przyczynach i skutkach wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.
Rozmowa z Januszem Lewandowskim, europosłem PO, byłym komisarzem Unii ds. budżetu.
Rozmowa z Radosławem Sikorskim, byłym ministrem spraw zagranicznych, o tym, czy Polska zostanie w Unii, czy wyląduje na jej przedpolach.
Z polskich reakcji na Brexit najważniejsze jest oczywiście stanowisko Jarosława Kaczyńskiego, bo to on, jednoosobowo, określa dziś politykę państwa.
Niedługo okaże się, że KOR zakładali premier Szydło i prezydent Duda, tylko pomysł nazwy pozostanie przy Antonim Macierewiczu.
Polacy nie chcą wojny, ale zaczynają się jej bać, podobnie jak Europa.
Niewidzialna ręka rynku dobrze działa wtedy, kiedy jest wsparta przez widzialną rękę państwa – przekonuje wicepremier Mateusz Morawiecki. Tylko czy ta widzialna ręka musi być zaciśnięta w pięść? – pytają przedstawiciele polskiej gospodarki.
Nawet z własnej woli Polacy wracają do kraju niechętnie, bo niewielu i niewiele tu na nich czeka. Teraz powrotów z Wysp będzie pewnie dużo więcej.
Nazwiska i inne dane prawie 800 najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia w pełni jawne.
Zakończenie strajku pielęgniarek w CZD nie rozwiązało problemów tej służby. W środowisku wrze, a kolejne protesty mogą wybuchnąć w każdej chwili.
Jak pewien działacz PiS ziemi lubańskiej w wierszu o hipokrycie odnalazł siebie samego.
Ludzie mówią jej, że z żużlem nie wygra. Że Stal Gorzów wszystko może. Ale ona się uparła.
Piwo musi dawać kopa, wino sponiewierać. Na oczekiwania konsumentów często pijących najlepiej odpowiadają punkty Alkohol 24. Coraz ich więcej, mimo sprzeciwów okolicznych mieszkańców.
Czy Jarosław Kaczyński zostanie Eugeniuszem Kwiatkowskim Elbląga?
Po pięciu latach polskie wojsko wraca do Iraku, który znów jest u progu wojny domowej.
Nie powstał film o Petlurze i Piłsudskim, nie ma filmu o miłości i rewolucji na Majdanie. Będzie tylko film o Wołyniu, najtrudniejszym elemencie polsko-ukraińskich relacji.
Czy Praga opuści Grupę Wyszehradzką? Jak daleko odsuną się od nas Czesi, którzy nie chcą być kojarzeni z antyniemieckimi fobiami i polityką osłabiania Unii Europejskiej?
Referendum z 30 czerwca 1946 r. zapewniło Polskiej Partii Robotniczej dodatkowy czas na walkę z opozycją i umocnienie wpływów przed wyborami, do których przeprowadzenia zobowiązywały ustalenia konferencji jałtańskiej. Sam pomysł organizacji „ludowego głosowania” mimowolnie podsunął jednak komunistom Stanisław Mikołajczyk.
Mimo upływu ponad 70 lat trwają spory wokół pogromu Żydów w Kielcach. Zaczynają się od samej terminologii wydarzeń z 4 lipca 1946 r.: pogrom kielecki, tzw. pogrom, mord bandycki, wydarzenia kieleckie, zajścia antyżydowskie, prowokacja.
Kiedy Homo sapiens rozpoczął podbój świata? Wygląda na to, że rozwiązanie tej fascynującej zagadki znajduje się na drugim końcu świata – w mrokach krasowych jaskiń na południu Chin.
Dzwonić po pogotowie czy przeczekać? Przy objawach wskazujących na udar mózgu zwlekać nie wolno.
Lato (prawie). A jeśli lato, to plener. I rower w plenerze. Żeby w obliczu tego pleneru bezkresnego nie byli państwo bezradni, proponujemy kilka stosownych urządzeń.
W surrealistyczno-psychoanalityczną fabułę osadzoną współcześnie w portugalskim kurorcie zamiast w przedwojennej Polsce Żuławski wplótł dodatkowo wiele swoich obsesji.
Awangardowość filmów wciąż szokuje, pobudza wyobraźnię, zapewniając Dziworskiemu czołowe miejsce w panteonie najwybitniejszych dokumentalistów.
Libański reżyser tworzy w Bydgoszczy spektakl o zmarłym w 2011 r. liderze Samoobrony – nowa premiera Teatru Polskiego załapała się do serwisów informacyjnych.
Rosyjski reżyser zadebiutował w operze rosyjskim dziełem i znalazł w nim od razu to, czego zwykle szuka w teatrze.
Mocnym akcentem zakończył się sezon baletowy w Teatrze Wielkim w Łodzi.
Krzysztof Penderecki współpracował z zespołami Filharmonii Narodowej wielokrotnie, ale jeszcze nigdy nie nagrał z nimi płyty.
Jest to płyta w pewien sposób głęboko patriotyczna, jednak bez szans na wsparcie z budżetu Ministerstwa Kultury.
Po wielu latach przekomarzania się z krytyką i publicznością wydają teraz płytę numer dwa, którą będą promować w sierpniu na koncercie w Krakowie.
Pomimo ideologicznej spójności i pewnej atrakcyjności konceptu całość wydaje się niespójna i nazbyt pobieżna.
Dobrze być zwodzonym i wyprowadzanym przez Dyckiego na manowce.
Autorka w serii krótkich rozdziałów oprowadza po radiu, ale też tłumaczy własne decyzje, swoją dyrektorską politykę, wyznając co rusz miłość tej antenie i ludziom.
Autorów jest dwóch, więc na koniec dostajemy dwa zakończenia. Jedno i drugie zaskakujące.
Gdy w Polsce trwają przygotowania do megamusicalu o Janie Pawle II, w USA rekordy popularności bije musical „Hamilton”, w którym ojcowie założyciele państwa są kolorowymi imigrantami, a polityczne debaty mają charakter hiphopowych bitew.
Rozmowa z Jackiem Mroczkowskim oraz Maciejem Miłobędzkim z JEMS Architekci, zwycięskiego biura ostatniej edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
W kulturze nawiedza nas przeszłość. Taka, która była tu jeszcze 30–40 lat temu, wydaje się nieźle udokumentowana, ale trudno w nią uwierzyć. A im jest dziwniejsza, tym bardziej fascynująca.
Rozmowa z choreografem Jackiem Przybyłowiczem o promocji Polski przez taniec, pracy w Izraelu i w Chinach.
To nie jest kraj dla myślicieli. Nie sądzę, żeby rodzili się rzadziej niż gdzie indziej. Po prostu na nich nie czekamy, nie wiemy, co z nimi począć, jak ich ugościć.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Kierowcy łamiący przepisy tłumaczą się czasem policji, że to wina nawigacji. A wśród wypadków wyróżnia się „śmierć przez GPS”. Jak nawigacja satelitarna zmieniła ludzi?
Defensywa jest wszystkim. I elastyczność. I pressing. I nieprzewidywalność. Dla miłośników taktyki Euro jest piękne.
Amatorszczyzna naszych mędrców od polityki zagranicznej jest – mówiąc językiem PiS – porażająca.
W zeszłym tygodniu wszyscy byli przejęci Brexitem, dlatego mało kto odnotował informację, że za 20 lat ludzie nie będą potrzebowali seksu do reprodukcji.
Mecz Polska-Francja w turnieju przedolimpijskim siatkarzy.
Wcale mnie nie zdziwi, jeśli w polskich kościołach zaczną się nabożeństwa dziękczynne za mądrość i odwagę społeczeństwa Wielkiej Brytanii.
Podróże jednak nie kształcą.
Przygotowania do obchodów 90-lecia Mariana Turskiego miały przebiegać dyskretnie, tak by go nie spłoszyć. Nie było wątpliwości, że będzie partnerem trudnym, bo niestety jest dociekliwy, interesuje się wszystkim i ma perfekcyjną pamięć.