Książki

Eks wyznaje miłość

Recenzja książki: Magda Jethon, „Państwu pierwszym opowiem o Trójce”

materiały prasowe
Autorka w serii krótkich rozdziałów oprowadza po radiu, ale też tłumaczy własne decyzje, swoją dyrektorską politykę, wyznając co rusz miłość tej antenie i ludziom.

Dyrektorka Trójki Magda Jethon, rozstając się z radiem, pozostawiła je w sytuacji innej niż ta, w jakiej znalazła się reszta mediów publicznych. Zmiany antenowe są niby drobne, ale każde przesunięcie i odejście, każdy nowy pomysł wywołuje spore echo, bo słuchacze wydają się wyjątkowo aktywni, a zespół jest – jak sama eksszefowa pisze w matczynym tonie – „fantastyczny, ale i okropny zarazem”. Jako szefowa Jethon stawiała nie na zmianę, tylko raczej na konserwowanie pewnych tradycji związanych z radiem i wymyślne akcje promocyjne, jak słynne „Orzeł może” czy fotografowanie prezenterów w stylu obrazów wielkich mistrzów malarstwa. Przyjmowane były te akcje różnie, ale pomagały w walce o słuchalność, która dziś spada. W „Państwu pierwszym opowiem…” – nawiązując tytułem do cyklu rozmów, z których sama zasłynęła na tej antenie – w serii krótkich rozdziałów oprowadza po radiu, ale też tłumaczy własne decyzje, swoją dyrektorską politykę, wyznając co rusz miłość tej antenie i ludziom. Jedno po drugim padają nazwiska pracowników, pojawiają się sytuacje, anegdoty, bo pamięć do sytuacji autorka ma imponującą – od wizyty w MSW w stanie wojennym po rozmowę z dzisiejszą prezes Polskiego Radia. Najmniej dowiadujemy się o samej Jethon. Ale może o to chodziło – w końcu jej praca w Trójce też polegała raczej na mówieniu o innych niż o sobie.

Magda Jethon, Państwu pierwszym opowiem o Trójce, Znak, Kraków 2016, s. 271

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 27.2016 (3066) z dnia 28.06.2016; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Eks wyznaje miłość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Czy wiesz, skąd pochodzi to, co nosisz?

Firmy odzieżowe (i nie tylko) lubią zapewniać, że są społecznie odpowiedzialne. Pora im powiedzieć: sprawdzam. Zwłaszcza w czasach pandemii.

Jędrzej Dudkiewicz
28.09.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną