Black Friday w „Polityce”

Rabaty na prenumeratę cyfrową do -50%

Subskrybuj
Książki

Eks wyznaje miłość

Recenzja książki: Magda Jethon, „Państwu pierwszym opowiem o Trójce”

materiały prasowe
Autorka w serii krótkich rozdziałów oprowadza po radiu, ale też tłumaczy własne decyzje, swoją dyrektorską politykę, wyznając co rusz miłość tej antenie i ludziom.

Dyrektorka Trójki Magda Jethon, rozstając się z radiem, pozostawiła je w sytuacji innej niż ta, w jakiej znalazła się reszta mediów publicznych. Zmiany antenowe są niby drobne, ale każde przesunięcie i odejście, każdy nowy pomysł wywołuje spore echo, bo słuchacze wydają się wyjątkowo aktywni, a zespół jest – jak sama eksszefowa pisze w matczynym tonie – „fantastyczny, ale i okropny zarazem”. Jako szefowa Jethon stawiała nie na zmianę, tylko raczej na konserwowanie pewnych tradycji związanych z radiem i wymyślne akcje promocyjne, jak słynne „Orzeł może” czy fotografowanie prezenterów w stylu obrazów wielkich mistrzów malarstwa. Przyjmowane były te akcje różnie, ale pomagały w walce o słuchalność, która dziś spada. W „Państwu pierwszym opowiem…” – nawiązując tytułem do cyklu rozmów, z których sama zasłynęła na tej antenie – w serii krótkich rozdziałów oprowadza po radiu, ale też tłumaczy własne decyzje, swoją dyrektorską politykę, wyznając co rusz miłość tej antenie i ludziom. Jedno po drugim padają nazwiska pracowników, pojawiają się sytuacje, anegdoty, bo pamięć do sytuacji autorka ma imponującą – od wizyty w MSW w stanie wojennym po rozmowę z dzisiejszą prezes Polskiego Radia. Najmniej dowiadujemy się o samej Jethon. Ale może o to chodziło – w końcu jej praca w Trójce też polegała raczej na mówieniu o innych niż o sobie.

Magda Jethon, Państwu pierwszym opowiem o Trójce, Znak, Kraków 2016, s. 271

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 27.2016 (3066) z dnia 28.06.2016; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Eks wyznaje miłość"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Autorzy artykułów naukowych zaskakująco często się mylą. I co z tego?

Badacze bardzo często przedstawiają odkrycia, wnioski z badań i efekty eksperymentów, które okazują się fałszywe. Nauka ma jednak wbudowane rozmaite mechanizmy ich korekty. I pozostaje najlepszym sposobem na zdobywanie rzetelnej wiedzy o świecie.

Rafał Zwolak
29.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną