Świat

Piersi w Szwecji

Szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji proponuje topless dla wszystkich na plażach i kąpieliskach. Szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji proponuje topless dla wszystkich na plażach i kąpieliskach. AntonioGuillemF / PantherMedia

U progu wakacji szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji orzekł, że zakaz kąpieli na basenach publicznych w stroju topless może być przejawem dyskryminacji. Wcześniej od kobiet wymagano zakrywania biustu. A obecna zmiana stanowiska to efekt zastępowania w języku szwedzkim zaimków osobowych „han” (on) i „hon” (ona) jednym wspólnym dla obu płci zaimkiem „hen”. Co zrobić zatem, jeśli osoba z obfitym biustem wskazującym wyraźnie na jej cechy płciowe twierdzi, że nie jest ani kobietą, ani mężczyzną, i określa się jako „hen” lub międzypłciowa (intergender)?

Polityka 27.2016 (3066) z dnia 28.06.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021