Świat

Piersi w Szwecji

Szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji proponuje topless dla wszystkich na plażach i kąpieliskach. Szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji proponuje topless dla wszystkich na plażach i kąpieliskach. AntonioGuillemF / PantherMedia

U progu wakacji szwedzki Ombudsman do zwalczania dyskryminacji orzekł, że zakaz kąpieli na basenach publicznych w stroju topless może być przejawem dyskryminacji. Wcześniej od kobiet wymagano zakrywania biustu. A obecna zmiana stanowiska to efekt zastępowania w języku szwedzkim zaimków osobowych „han” (on) i „hon” (ona) jednym wspólnym dla obu płci zaimkiem „hen”. Co zrobić zatem, jeśli osoba z obfitym biustem wskazującym wyraźnie na jej cechy płciowe twierdzi, że nie jest ani kobietą, ani mężczyzną, i określa się jako „hen” lub międzypłciowa (intergender)?

Polityka 27.2016 (3066) z dnia 28.06.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021