Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Jakie miasto może zostać po Londynie stolicą finansową świata? W rankingu Warszawa

Jednym ze skutków Brexitu może być to, że światowi giganci, dziś ulokowani w Londynie, przeniosą swoich specjalistów w inne miejsce. Dokąd?

Z przeprowadzonej przez „New York Timesa” analizy wynika, że wyścig o to, które miasto zajmie miejsce Londynu, już się rozpoczął. Wprawdzie jeszcze nikt nie pakuje walizek, ale szacuje się, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej londyńskie oddziały firm mogłoby opuścić od 10 do 40 proc. świetnie opłacanych pracowników. Plus ich rodziny. Mogą to być setki tysiące osób.

Jakie miasto mogłoby stać się drugim Londynem, światowym centrum finansowym? „New York Times” stworzył własny ranking takich miast. Pod uwagę wzięto następujące kryteria: udogodnienia dla osób angielskojęzycznych; korzystne otoczenie regulacyjne, zwłaszcza dotyczące zatrudnienia; doskonała infrastruktura transportowa i komunikacyjna; dostępność najwyższej klasy powierzchni biurowych i mieszkań; dobre szkoły; dobre restauracje i oferta kulturalna, a także czynniki niematerialne, w tym otwartość na przyjęcie wysoko opłacanych pracowników londyńskiego City.

Autor zestawienia posłużył się 60-punktową skalą, w której 5 punktów przyznaje za powierzchnie biurowe i oferty rynku nieruchomości, 5 punktów za restauracje i oferty kulturalne i po 10 punktów za pozostałe czynniki. Do skonstruowania rankingu autor wykorzystał inne dostępne indeksy, w tym te dotyczące oferty edukacyjnej, jakości życia, rynku nieruchomości czy restauracji w danym mieście.

Oto 9 miast, które mogłyby stać się drugim Londynem:

9. Barcelona, Hiszpania (23 punkty)
Dobre strony miasta: świetne restauracje, bogate życie nocne, plaże, całkiem niezłe lotnisko. Jednak Barcelona przegrywa, jeśli weźmie się pod uwagę udogodnienia dla osób mówiących po angielsku – zaledwie 22 proc. Hiszpanów zna ten język na poziomie konwersacji. „Miasto dobre na wakacje, niekoniecznie biznesowe” – mówi „New York Timesowi” jeden z przedstawicieli firm, które dziś mieszczą się w Londynie.

BarcelonaPantherMediaBarcelona

8. Mediolan, Włochy (24 punkty)
Miasto uważane za stolicę finansową Włoch. Ma niemal te same zalety co Barcelona – z tym że więcej Włochów mówi po angielsku (34 proc.). Minusem są dwa wymagające natychmiastowego remontu lotniska.

MediolanMarco Trovò/Flickr CC by 2.0Mediolan

7. Warszawa, Polska (24 punkty)
Stolicę Polski doceniono przede wszystkim ze względu na elastyczne prawo pracy, korzystny klimat biznesowy, aktywnych zawodowo i dobrze wykształconych mieszkańców oraz niskie koszty utrzymania. Zdaniem „NYT” Warszawa przyjęłaby przedstawicieli finansjery z otwartymi ramionami, ale jej słabym punktem jest niskie miejsce w rankingu jakości życia oraz niedostatecznie rozwinięty rynek ekskluzywnych nieruchomości.

WarszawaArtur Malinowski/Flickr CC by 2.0Warszawa

6. Luksemburg (40 punktów)
56 proc. mieszkańców Luksemburga mówi po angielsku, a 84 proc. zna co najmniej dwa języki obce. Ten raj podatkowy już teraz świadczy zaawansowane usługi finansowe, tu swoje siedziby mają też Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Stosunkowo wysokie miejsce w rankingu jakości życia (19. na świecie), świetne restauracje. Minusem może być niezbyt dobrze oceniane lotnisko i niewielka populacja (576 tys. mieszkańców całego kraju to niewiele w porównaniu z 360 tys. zatrudnionymi w Londynie w sektorze finansowym specjalistami).

Luksemburgmariusz kluzniak/Flickr CC by 2.0Luksemburg

5. Paryż, Francja (43 punkty)
Francuska stolica przyciąga klimatem kulturalnym, może też bez problemu wchłonąć dużą liczbę specjalistów. Problemem jest wciąż niewystarczająca znajomość angielskiego (tylko 39 proc. Francuzów mówi płynnie w tym języku) i brak tolerancji dla ludzi, którzy nie mówią po francusku. System szkolny również jest mało przyjazny dla przybyszów z zagranicy. Paryż uważany jest również za jedno z najdroższych miast na świecie, a Francja nie przepada za ludźmi zamożnymi - niedawno władze próbowały wprowadzić 75-proc. podatek dla najlepiej zarabiających.

Paryżfaungg's photo/Flickr CC by 2.0Paryż

4. Dublin, Irlandia (50 punktów)
Miasto przebija wszystkie inne ze względu na język angielski, ale także świetne szkoły. Plusy za dobre restauracje, teatry i życie nocne. Ma tyle samo zalet co Londyn, ale jest tańszy. Dobrze oceniany za klimat do prowadzenia działalności gospodarczej i chyba największy wśród pozostałych stolic entuzjazm do przyjęcia dobrze opłacanych specjalistów z Londynu. Minusem może być rozmiar miasta, oddalenie od stolic innych krajów i niewielkie lotnisko.

DublinJames Stringer/Flickr CC by 2.0Dublin

3. Wiedeń, Austria (51 punktów)
73 proc. Austriaków mówi biegle po angielsku. Miasto jest tuż za Dublinem pod względem udogodnień dla prowadzenia biznesu. Pozytywne oceny zbiera za świetne lotnisko, restauracje i wysokie miejsce w rankingu jakości życia. Na razie jednak nie jest uważane za główną stolicę finansową.

WiedeńMiroslav Petrasko/Flickr CC by 2.0Wiedeń

2. Frankfurt, Niemcy (54 punkty)
To tu swoją siedzibę ma Europejski Bank Centralny, miasto jest też uważane za stolicę finansową Niemiec, największej europejskiej gospodarki i lidera politycznego. Tu mieści się drugie największe (po Heathrow pod Londynem) europejskie lotnisko, tuż obok nowoczesnego terminalu kolejowego, łączącego Frankfurt z każdym większym miastem w Europie. Mieszka tu 2,5 mln osób, co wydaje się wystarczające do wchłonięcia dużego napływu specjalistów. Minusem może być sztywne prawo pracy (podobnie jak we Francji), a także za mało restauracji z gwiazdkami Michelina i słabo rozwinięte nocne życie i ofertę kulturalną.

FrankfurtJim Maurer/Flickr CC by 2.0Frankfurt

1. Amsterdam, Holandia (55 punktów)
To zwycięzca wśród potencjalnych kandydatów: 90 proc. mówi po angielsku. Są tu najlepsze w Europie szkoły, piękna architektura, doskonała oferta rynku nieruchomości, ale także kulturalna, restauracje, życie nocne oraz kosmopolityczne nastawienie. Trzecie najlepsze (po Frankfurcie i Wiedniu) lotnisko w Europie i doskonała komunikacja z innymi stolicami. Już teraz Amsterdam jest centrum międzynarodowego handlu, a także finansową i polityczną stolicą Holandii. Miasto straciło punkty w związku z klimatem dla biznesu i faktem, że Holandia ograniczyła premie dla bankierów do 20 proc. rocznych zarobków.

AmsterdamPantherMediaAmsterdam

Londyn, Wielka Brytania (58 punktów)
Według tych samych kryteriów Londyn wciąż zajmuje pierwsze miejsce wśród miast kandydatów, które mogłyby go zastąpić. Słowem, równie dobry jak Londyn byłby... Londyn. Za jedyną wadę miasta uznano jakość życia, głównie w związku z wysokimi kosztami utrzymania.

LondynPantherMediaLondyn
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Historia

Doktryna Monroego. To ona naznaczyła politykę zagraniczną USA. I do dziś budzi wielkie emocje

To, co powiedział 2 grudnia 1823 r. prezydent James Monroe do Kongresu, określiło politykę zagraniczną Stanów Zjednoczonych. Celem było pilnowanie interesów w obu Amerykach i odcięcie się od konfliktów, które ich nie dotyczą. Spór o to trwa do dziś.

Michał Rastaszański
28.11.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną