Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Łagodny wyrok dla Oscara Pistoriusa. Były sportowiec skazany na 6 lat więzienia

Oscar Pistorius Oscar Pistorius Forum
Lekkoatleta został oskarżony o zamordowanie swojej partnerki w lutym 2013 roku.

14 lutego 2013 roku w domu Oscara Pistoriusa doszło do strzelaniny. Sportowiec w swoim domu w Pretorii zastrzelił swoją dziewczynę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp, a następnie strzelał do już nieżyjącej, trafiając ją w głowę i ramię. Pistorius oświadczył policji, że wziął Reevę za włamywacza.

W akcie oskarżenia prokurator zarzucił Pistoriusowi morderstwo z premedytacją i nielegalne posiadanie amunicji, żądając dla niego kary dożywotniego więzienia.

Rozprawa, która rozpoczęła się wiosną 2014 roku, została zakończona w październiku 2014 roku wyrokiem skazującym za zabójstwo na pięć lat bezwzględnego więzienia (plus dodatkowo trzy lata w zawieszeniu za nielegalne posiadanie broni).

Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Pistorius opuścił więzienie już 20 października 2015 roku, bo zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał 10 miesięcy. Z powodu trwającej sprawy sądowej nie wziął udziału w mistrzostwach świata w Moskwie (2013).

Rodzina Reevy Steenkamp wniosła wtedy apelację i Sąd Najwyższy ją uznał. Prokuratura chciała zmiany kwalifikacji czynu Oscara Pistoriusa z zabójstwa na morderstwo i skazanie go na 15 lat więzienia. To się jednak nie udało.

Sędzia Thokozile Masipa ostatecznie zdecydowała o wymierzeniu mu kary sześciu lat.

„Morderstwo to zawsze bardzo poważne przestępstwo. Nie ma znaczenia, czy oskarżony myślał, że strzela do intruza, czy nie” – mówiła Masipa w uzasadnieniu wyroku.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną