„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Łagodny wyrok dla Oscara Pistoriusa. Były sportowiec skazany na 6 lat więzienia

Oscar Pistorius Oscar Pistorius Forum
Lekkoatleta został oskarżony o zamordowanie swojej partnerki w lutym 2013 roku.

14 lutego 2013 roku w domu Oscara Pistoriusa doszło do strzelaniny. Sportowiec w swoim domu w Pretorii zastrzelił swoją dziewczynę, 29-letnią modelkę Reevę Steenkamp, a następnie strzelał do już nieżyjącej, trafiając ją w głowę i ramię. Pistorius oświadczył policji, że wziął Reevę za włamywacza.

W akcie oskarżenia prokurator zarzucił Pistoriusowi morderstwo z premedytacją i nielegalne posiadanie amunicji, żądając dla niego kary dożywotniego więzienia.

Rozprawa, która rozpoczęła się wiosną 2014 roku, została zakończona w październiku 2014 roku wyrokiem skazującym za zabójstwo na pięć lat bezwzględnego więzienia (plus dodatkowo trzy lata w zawieszeniu za nielegalne posiadanie broni).

Sąd uznał wtedy, że doszło jedynie do „nieumyślnego zabójstwa”. Pistorius opuścił więzienie już 20 października 2015 roku, bo zgodnie z prawem w RPA osoby skazane na kary pozbawienia wolności nie większe niż pięć lat po odbyciu co najmniej 1/6 wyroku resztę mogą mieć zamienioną na areszt domowy. Sportowiec w więzieniu przebywał 10 miesięcy. Z powodu trwającej sprawy sądowej nie wziął udziału w mistrzostwach świata w Moskwie (2013).

Rodzina Reevy Steenkamp wniosła wtedy apelację i Sąd Najwyższy ją uznał. Prokuratura chciała zmiany kwalifikacji czynu Oscara Pistoriusa z zabójstwa na morderstwo i skazanie go na 15 lat więzienia. To się jednak nie udało.

Sędzia Thokozile Masipa ostatecznie zdecydowała o wymierzeniu mu kary sześciu lat.

„Morderstwo to zawsze bardzo poważne przestępstwo. Nie ma znaczenia, czy oskarżony myślał, że strzela do intruza, czy nie” – mówiła Masipa w uzasadnieniu wyroku.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną