„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Pierwszy medal dla Polski w Rio. Rafał Majka zdobył brąz

Jaime Reina/AFP / EAST NEWS
Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego.

Brązowy medal polskiego kolarza jest pierwszym dla polskiej ekipy na igrzyskach w Rio de Janeiro. Trasa była niezwykle trudna. Kolarze mieli do pokonania 241,5 kilometra, w tym trzykrotnie podjazd pod wzniesienie.

Rafał Majka prowadził, miał więc nawet szansę na złoto, ale na ostatnim odcinku na 1,5 kilometra przed metą wyprzedzili go Belg Greg Van Avermaet i Duńczyk Jakob Fulsang.

Kim jest Rafał Majka?

We wrześniu skończy 27 lat. Pochodzi z Zegartowic w Małopolsce. Obecnie jest zawodnikiem profesjonalnej drużyny Tinkoff.

Ma na koncie wiele sukcesów. Oto niektóre z nich: w październiku 2013 zajął 2. miejsce w prestiżowym wyścigu klasycznym Mediolan-Turyn oraz 3. miejsce w Giro di Lombardia. W 2014 r. jako drugi Polak w historii wygrał etap Tour de France i kolejny etap cztery dni później.

Jako pierwszy polski kolarz w historii zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji górskiej Tour de France 2014. W tym samym roku wygrał 5. etap Tour de Pologne z Zakopanego do Štrbskiego Plesa na Słowacji. Następnego dnia wygrał etap z Termy Bukowiny do Bukowiny Tatrzańskiej i został liderem wyścigu, a później zwycięzcą całej imprezy. W lipcu 2015 r. wygrał 11. etap Tour de France z Pau do Cauterets-Vallée de Saint-Savin. W tym samym roku jako pierwszy Polak w historii stanął na podium wyścigu Vuelta a España, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W lipcu 2016 r. został zwycięzcą klasyfikacji górskiej w Tour de France. W tym roku zdobył też mistrzostwo Polski ze startu wspólnego.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną