Świat

Pierwszy medal dla Polski w Rio. Rafał Majka zdobył brąz

Pierwszy medal dla Polski w Rio. Rafał Majka zdobył brąz

Jaime Reina/AFP / EAST NEWS
Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego.

Brązowy medal polskiego kolarza jest pierwszym dla polskiej ekipy na igrzyskach w Rio de Janeiro. Trasa była niezwykle trudna. Kolarze mieli do pokonania 241,5 kilometra, w tym trzykrotnie podjazd pod wzniesienie.

Rafał Majka prowadził, miał więc nawet szansę na złoto, ale na ostatnim odcinku na 1,5 kilometra przed metą wyprzedzili go Belg Greg Van Avermaet i Duńczyk Jakob Fulsang.

Kim jest Rafał Majka?

We wrześniu skończy 27 lat. Pochodzi z Zegartowic w Małopolsce. Obecnie jest zawodnikiem profesjonalnej drużyny Tinkoff.

Ma na koncie wiele sukcesów. Oto niektóre z nich: w październiku 2013 zajął 2. miejsce w prestiżowym wyścigu klasycznym Mediolan-Turyn oraz 3. miejsce w Giro di Lombardia. W 2014 r. jako drugi Polak w historii wygrał etap Tour de France i kolejny etap cztery dni później.

Jako pierwszy polski kolarz w historii zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji górskiej Tour de France 2014. W tym samym roku wygrał 5. etap Tour de Pologne z Zakopanego do Štrbskiego Plesa na Słowacji. Następnego dnia wygrał etap z Termy Bukowiny do Bukowiny Tatrzańskiej i został liderem wyścigu, a później zwycięzcą całej imprezy. W lipcu 2015 r. wygrał 11. etap Tour de France z Pau do Cauterets-Vallée de Saint-Savin. W tym samym roku jako pierwszy Polak w historii stanął na podium wyścigu Vuelta a España, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W lipcu 2016 r. został zwycięzcą klasyfikacji górskiej w Tour de France. W tym roku zdobył też mistrzostwo Polski ze startu wspólnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Świat

Miliard ludzi na świecie głoduje. Dlaczego? Bo jest okradanych przez nas – silniejszych i bogatszych

Rozmowa z Martínem Caparrósem, argentyńskim pisarzem, autorem zbioru reportaży „Głód”, o tym, dlaczego prawie miliard ludzi nie ma co jeść – mimo że żywności mamy aż za dużo.

Paulina Wilk
29.03.2016
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną