Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Świat

Pierwszy medal dla Polski w Rio. Rafał Majka zdobył brąz

Jaime Reina/AFP / EAST NEWS
Rafał Majka zdobył w Rio de Janeiro brązowy medal olimpijski w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego.

Brązowy medal polskiego kolarza jest pierwszym dla polskiej ekipy na igrzyskach w Rio de Janeiro. Trasa była niezwykle trudna. Kolarze mieli do pokonania 241,5 kilometra, w tym trzykrotnie podjazd pod wzniesienie.

Rafał Majka prowadził, miał więc nawet szansę na złoto, ale na ostatnim odcinku na 1,5 kilometra przed metą wyprzedzili go Belg Greg Van Avermaet i Duńczyk Jakob Fulsang.

Kim jest Rafał Majka?

We wrześniu skończy 27 lat. Pochodzi z Zegartowic w Małopolsce. Obecnie jest zawodnikiem profesjonalnej drużyny Tinkoff.

Ma na koncie wiele sukcesów. Oto niektóre z nich: w październiku 2013 zajął 2. miejsce w prestiżowym wyścigu klasycznym Mediolan-Turyn oraz 3. miejsce w Giro di Lombardia. W 2014 r. jako drugi Polak w historii wygrał etap Tour de France i kolejny etap cztery dni później.

Jako pierwszy polski kolarz w historii zapewnił sobie wygraną w klasyfikacji górskiej Tour de France 2014. W tym samym roku wygrał 5. etap Tour de Pologne z Zakopanego do Štrbskiego Plesa na Słowacji. Następnego dnia wygrał etap z Termy Bukowiny do Bukowiny Tatrzańskiej i został liderem wyścigu, a później zwycięzcą całej imprezy. W lipcu 2015 r. wygrał 11. etap Tour de France z Pau do Cauterets-Vallée de Saint-Savin. W tym samym roku jako pierwszy Polak w historii stanął na podium wyścigu Vuelta a España, zajmując 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

W lipcu 2016 r. został zwycięzcą klasyfikacji górskiej w Tour de France. W tym roku zdobył też mistrzostwo Polski ze startu wspólnego.

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Archiwum Polityki

Niepokorni

Historię PRL odmierza kilka dat społecznych protestów przeciw ludowej władzy, zwykle brutalnie lub krwawo tłumionych. W 1956 r. – czerwiec, w 1968 r. – marzec, w 1970 r. – grudzień, w 1976 r. – znów czerwiec... I gdyby nie tamte zdarzenia sprzed 30 lat, nie byłoby pewnie sierpnia 1980 r. i wyjątkowej polskiej drogi do wolności.

Marcin Kołodziejczyk
13.05.2006
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną