Świat

Pasja i skucha

Igrzyska w Rio w czasach kryzysu

Rio wyznacza sportowe trendy całej Brazylii. Rio wyznacza sportowe trendy całej Brazylii. Ricardo Moraes/Reuters / Forum
Rio to takie miasto, w którym każdą wściekłość – o ile nie chodzi o sprawę rzeczywiście poważną – potrafi rozbroić zniewalające piękno miejsca. Ta cecha bardzo się teraz przydaje.
Rio, jak mało które miejsce na świecie ma naturalne warunki do uprawiania sportów letnich. Wieczne lato, morze, góry i wiatr.Breogan67/Wikipedia Rio, jak mało które miejsce na świecie ma naturalne warunki do uprawiania sportów letnich. Wieczne lato, morze, góry i wiatr.

Już pierwszy dzień po otwarciu był skuchą. Przed Parkiem Olimpijskim stała w piekącym słońcu kilometrowa kolejka, bo wojsko, policja i woluntariusze nie radzili sobie z niczym. Mundurowi – z kontrolą toreb i plecaków; cywile niemówiący w innym języku niż portugalski nie mogli instruować zdezorientowanych kibiców ani udzielić uspokajających informacji. Gdy kibice podnieśli bunt, mundurowi odpuścili kontrole i zaczęli wpuszczać wszystkich bez rewizji. Ale i tak masa kibiców pospóźniała się na zawody szermierki, piłki ręcznej, pływania i judo.

Polityka 34.2016 (3073) z dnia 16.08.2016; Temat Tygodnia; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Pasja i skucha"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019