Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego FORUM Okładka najnowszego FORUM Polityka
Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych nabiera rozpędu.
Paweł MoskalewiczTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz

Kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych nabiera rozpędu. Obie strony wytypowały już swoich kandydatów. Gdy demokratyczna kandydatka Hillary Clinton prowadzi kampanię przewidywalną i pozbawioną większych skandali, republikanin Donald Trump wciąż szokuje.

Nie tylko swymi skrajnymi poglądami i wypowiedziami, które do białej gorączki doprowadzają nawet sympatyków jego własnej partii, ale też kolejnymi nietrafionymi nominacjami współpracowników. Ostatnio w atmosferze skandalu odejść musiał nowy szef jego kampanii, Paul Manafort, który przyjął miliony dolarów od byłego ukraińskiego prezydenta, Janukowycza, a więc de facto od Putina.

Tu wtrącę z satysfakcją, że obszerny portret Manaforta – szarej eminencji amerykańskiej polityki – przedstawiliśmy Państwu na łamach FORUM już kilka numerów temu. To w końcu nasza dewiza – pisać o ludziach i zjawiskach, zanim stanie się to modne... Tym razem proponujemy Czytelnikom sylwetkę Melanii Trump – żony kontrowersyjnego kandydata. Czy niegdysiejsza bohaterka rozbieranych sesji ma szansę zostać Pierwszą Damą?

Gdy Europą wstrząsały ostatnio kolejne zamachy terrorystów (oraz powołujących się na dżihad szaleńców), media, władze i specjaliści przekonywali nas, że ataki to dzieło samotnych wilków, jedynie inspirujących się wezwaniami Państwa Islamskiego do świętej wojny z niewiernymi. Dziennikarskie śledztwo „New York Timesa” przekonuje, że to nieprawda. Okazuje się, że ta terrorystyczna organizacja regularnie wysyła do Europy wyszkolonych zabójców, a służby specjalne mają ogromny problem, by ich namierzyć i unieszkodliwić.

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że kobiety żyją dłużej od mężczyzn – i tak po prostu jest. Badania naukowców przeprowadzone na Sardynii pokazują, że wcale nie jest to oczywiste, i w pewnych określonych okolicznościach długowieczność jest tak samo dostępna dla obu płci. W jakich? Poczytajcie w FORUM.

Gdyby Fethullah Gülen nie istniał, prezydent Erdoğan musiałby go wymyślić. Islamski kaznodzieja, od lat pokłócony z prezydentem Turcji, jest po prostu idealnym kandydatem na czarny charakter, od lat budując swoją siatkę wpływów w armii, policji i sądownictwie. Jedno jest pewne – im dalej od nieudanego tureckiego puczu, tym mniej jasne jest, kto za nim stał. Co nie przeszkadza Erdoğanowi ostatecznie rozprawić się z przeciwnikami z obu stron – i laickiej lewicy, i islamskich fundamentalistów.

To, że Neil Armstrong jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu, wie prawie każde dziecko. Mało kto za to wie, że za wielkim sukcesem amerykańskich kosmonautów stała kobieta. To Margaret Hamilton opracowała programy komputerowe, które pozwoliły im bezpiecznie wylądować na srebrnym globie. Warto przeczytać jej nieznaną historię.

Oczywiście jak zawsze nie brakuje w FORUM reportaży. Szczególnie polecam ten o adeptach starożytnych hinduskich zapasów kuszti, którzy żyją w spartańskich warunkach, walczą w brudzie i poddają się morderczym treningom. Z Indii przenosimy się w Góry Skaliste, gdzie podróżnik oryginał ukrył swego czasu ogromny skarb. Pozostawił też wskazówki, jak do niego dotrzeć. Teraz tysiące Amerykanów ruszają na poszukiwania, często ryzykując zdrowie i życie.

Na koniec – przeskok do Kirgistanu, gdzie wciąż żywa jest tradycja porywania panien młodych. Choć od dawna zakazana, jej ofiarą wciąż pada kilkanaście tysięcy młodych dziewczyn rocznie.

Mamy też dla państwa relację z Nepalu, gdzie pomimo katastrofalnego trzęsienia ziemi kwitnie biznes „macic do wynajęcia”, oraz z Niemiec, gdzie powstała szkoła, w której uczniowie sami decydują, czego będą się uczyć.

Bohaterem naszego wywiadu jest tym razem Geert Wilders, holenderski nacjonalista, który przekonuje, że najlepsze, co mógłby zrobić jego kraj, to podążyć drogą Brytyjczyków i szybko dokonać Nexitu.

Na koniec zapraszamy Was na wycieczkę do Kijowa, miasta złocistych cerkwi i Michaiła Bułhakowa, zaś dla fanów historii mamy tym razem historię najnowszą. Bikini, najsłynniejszy strój plażowy, kończy właśnie 70 lat.

Oczywiście jak zawsze nie zabrakło Ech Polskich. Andrzej Wajda, rozmawiając z „Ogoniokiem”, opowiada o swoim najnowszym filmie „Powidoki”, nie stroniąc przy tym do szerszych odniesień na temat relacji artysty z władzą, a dziennikarze francuskiego „L’Express” analizują, jak daleko polski Kościół znalazł się od nauczania Franciszka.

Zapraszam do lektury!

Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny FORUM

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną