Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Dzieci dzieciom

Ceremonia pogrzebowa trzymiesięcznego niemowlaka, jednej z ofiar ataku na kurdyjskie wesele Ceremonia pogrzebowa trzymiesięcznego niemowlaka, jednej z ofiar ataku na kurdyjskie wesele Osman Orsal/Reuters / Forum

Państwo Islamskie rzuca do walki „szczenięta kalifatu” – nieletnich zamachowców.

Zamachowiec w wieku zaledwie 12 lat wysadził się w sobotę na kurdyjskim weselu. Do ataku doszło w Gaziantep, tureckim mieście 60 km od granicy z Syrią. Według informacji z poniedziałku zginęło 51 osób, ale stan kilkunastu był krytyczny. Wśród ofiar jest 22 dzieci, najmłodsze miało trzy miesiące. Do ataku nikt się nie przyznał, ale wiele wskazuje na tzw. Państwo Islamskie (PI), które z zasady nie bierze odpowiedzialności za swoje ataki w Turcji. Próbuje w ten sposób eskalować napięcia miedzy Ankarą i Kurdami, z których część za zamachy obwinia turecki rząd.

To był pierwszy atak terrorystyczny na wesele w Turcji. Jak bardzo to skuteczna metoda, pokazują doświadczenia afgańskie, gdzie seria ataków na uroczystości ślubne w 2007 r. doprowadziła do masowych protestów, upadku rządu i chaosu społecznego, w którym doskonale odnaleźli się talibowie. PI nie przypadkiem atakuje Kurdów, którzy są dla niego, obok prezydenta Asada, największymi wrogami.

W sobotnim ataku PI również po raz pierwszy w Turcji wykorzystało „szczenię kalifatu”, jak islamiści nazywają porwane i szkolone przez siebie dzieci. Elementem szkolenia jest pokazywanie im przemocy – są świadkami najbrutalniejszych mordów, po czym same ich dokonują przed kamerami. „Szczenięta” przeprowadzały już zamachy w Syrii i Iraku. Ten dotychczas najkrwawszy miał miejsce w marcu, gdy podczas młodzieżowego turnieju piłkarskiego w Bagdadzie wysadził się przeszkolony 14-latek, zabijając 29 osób, głównie młodych piłkarzy. Dzieci-zamachowców wykorzystują także islamiści z Boko Haram, Al-Kaidy, jak również radykałowie palestyńscy, którzy wzięli odpowiedzialność za przygotowanie zamachu dokonanego przez – tu niechlubny rekord – 9-latka.

Polityka 35.2016 (3074) z dnia 23.08.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama