Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zmarł prezydent Uzbekistanu Isłam Karimow

REUTERS/Maxim Shemetov / Forum
Po wielu niejasnych sygnałach od strony rządu podano oficjalną informację o śmierci prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa.

Jak oficjalnie poinformował rząd w Taszkiencie, prezydent Isłam Karimow nie żyje. Karimow sprawował w Uzbekistanie rządy autorytarne. Podano, że w sobotę zostanie pochowany w rodzinnej Samarkandzie.

Prezydent Uzbekistanu od 28 sierpnia tego roku przebywał w szpitalu wskutek udaru mózgu. Informacja o jego śmierci pojawiła się w mediach 2 września, nadała ją agencja Interfax, która jednak po chwili wycofała nadaną wcześniej depeszę.

Jak podał PAP, agencja powoływała się na oficjalny komunikat władz, jednak służby prasowe prezydenta Uzbekistanu kategorycznie zaprzeczyły, jakoby wydały w piątek oświadczenie o śmierci głowy państwa. Niemniej anonimowo dyplomaci w różnych krajach informowali w piątek o śmierci Karimowa. Reutersowi informację taką potwierdziły trzy niezależne źródła.

Po godzinie 17 stan głowy państwa wciąż był niepewny, jednak na skutek przedwcześnie wypuszczonej wiadomości informacja o śmierci przywódcy Uzbekistanu obiegła świat.

Karimow był najważniejszą osobą w państwie nieprzerwanie od 1989 roku, kiedy został pierwszym sekretarzem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Uzbeckiej SRR. Po ogłoszeniu przez kraj niepodległości w 1991 roku stanął na jego czele jako prezydent. Zarzucano mu liczne fałszerstwa podczas kampanii oraz prowadzenie oficjalnej propagandy.

Prezydent zwyciężył również w referendum w 1995 r. oraz wyborach w 2000 r. Podczas kolejnej kampanii w 2007 r. uzyskał wynik bliski 90 proc. głosów. Głosowanie nie są jednak uznawane za w pełni demokratyczne.

W roku 2002 Karimow został oskarżony przez brytyjskiego ambasadora Craiga Murraya o łamanie praw człowieka w postaci porwań, morderstw, gwałtów, stosowania tortur, korupcji i prześladowań religijnych. Sprawowanie władzy przez Karimova było szeroko krytykowane przez przedstawicieli zachodnich demokracji.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną