Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Czy 500 plus uratuje polską demografię? Korea Południowa już próbowała

Współcześni Koreańczycy karierę zawodową przedkładają nad życie rodzinne. Współcześni Koreańczycy karierę zawodową przedkładają nad życie rodzinne. Kim Hong-Ji/Reuters / Forum
Nie tylko Polska mierzy się z kryzysem demograficznym. Czy zasiłki rodzicielskie są dobrym rozwiązaniem problemu?

Zasiłek 500+ ma uratować polską demografię. Jednak wśród osób krytykujących rządowy projekt pojawiły się głosy, mówiące o tym, że dodatkowe pieniądze nie zachęcą młodych par do posiadania potomstwa. Podobny scenariusz właśnie testuje Korea Południowa.

W Korei Południowej zasiłek rodzicielski od tego miesiąca wynosi już okrągły milion wonów (czyli 3,5 tys. zł), a dla najuboższych obywateli nawet dwa razy więcej. Tyle że pieniądze dostaną nie rodzice z co najmniej dwójką dzieci, lecz pary dopiero starające się o potomstwo – ma to być pomoc w sfinansowaniu zabiegów wzmagających płodność. Wszystko dlatego, że w kraju dramatycznie brakuje najmłodszych.

Jeszcze pół wieku temu współczynnik dzietności w Korei Południowej wynosił ponad 6, a teraz zaledwie 1,21 – a żeby zapewnić zastępowalność pokoleń, musiałby być przynajmniej dwukrotnie wyższy. Dlatego rząd oprócz samych pieniędzy obiecuje także specjalne wolne od pracy dla osób poddających się w tym czasie zabiegom wzmagającym płodność, wydłużone urlopy dla ojców oraz priorytetowy dostęp do wszystkich usług publicznych związanych z potomstwem.

Seul co roku na podobne inicjatywy przeznacza równowartość 13 mld dol., ale sytuacja wcale się nie polepsza. Eksperci za ten stan rzeczy winią korporacyjny styl życia współczesnych Koreańczyków, którzy karierę zawodową przedkładają nad życie rodzinne. A mentalności samymi pieniędzmi tak łatwo się już nie zmieni.

Polityka 37.2016 (3076) z dnia 06.09.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Kultura

Paweł Huelle, pisarz tajemnicy. Kim był słynny Weiser Dawidek?

27 listopada zmarł w wieku 66 lat pisarz Paweł Huelle: gdańszczanin, laureat Paszportu POLITYKI, autor m.in. „Weisera Dawidka”, jednej z najważniejszych powieści XX w., która rozpoczęła nową epokę.

Justyna Sobolewska
05.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną