Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Paweł Moskalewicz poleca najnowszy numer FORUM

Okładka najnowszego numeru FORUM Okładka najnowszego numeru FORUM Polityka
Wysyłaliśmy ten numer FORUM do druku w wyjątkowo trudnym momencie.
Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUMTadeusz Późniak/Polityka Paweł Moskalewicz, redaktor naczelny FORUM

Drodzy Czytelnicy!

Wysyłaliśmy ten numer FORUM do druku w wyjątkowo trudnym momencie. Musieliśmy gazetę wydrukować w poniedziałek, nie mając pojęcia o wyniku amerykańskich wyborów. A jednocześnie tego najważniejszego na świecie wydarzenia nie mogło zabraknąć ani w gazecie, ani na okładce.

Zaryzykowaliśmy, czyniąc bohaterką okładki Hillary Clinton – i zdziwiliśmy się, podobnie jak cały świat oraz wszyscy eksperci od polityki i sondaży. Na szczęście poza obszernym portretem wielkiej przegranej (tak czy inaczej na pewno wartym lektury) mamy też dla Państwa tekst opisujący, jak może wyglądać prezydentura Donalda Trumpa. Przeczytajcie koniecznie, bo choć wiele może się na świecie zmienić, prawdopodobnie Ameryka i reszta świata jakoś Trumpa przetrwają.

Sporo w tym numerze o Polsce, bo działania polskich władz szeroko komentowane są w zagranicznej prasie. Najwięcej uwagi poświęca sytuacji nad Wisłą prasa niemiecka, która znów szeroko pisze o Smoleńsku – zarówno w kontekście przymusowych ekshumacji ofiar katastrofy, jak i odwołania berlińskiej premiery poświęconego jej filmu Antoniego Krauzego.

Również w niemieckiej prasie – konkretnie w „Suddeutsche Zeitung” – znajdziemy dwa ważkie wywiady, poświęcone sytuacji w Polsce. Prezesi sądów konstytucyjnych Francji i Niemiec wspólnie wzywają władze w Warszawie do poszanowania prawa i niezależności Trybunału Konstytucyjnego, a kilka dni później w tej samej gazecie Lech Wałęsa zapowiada referendum mające obalić rządy PiS. I apeluje do Unii: zagroźcie nam wyrzuceniem, bo inaczej nie obronimy demokracji w Polsce.

Również blisko polskich spraw jest relacja z Estonii, która na potęgę rozbudowuje obronę terytorialną, już dziś kilkukrotnie bardziej liczną od estońskiej armii. Owe paramilitarne grupy mają prowadzić wojnę partyzancką na wypadek rosyjskiej agresji.

Również w dziale „Ludzie” nie udało nam się tym razem uciec od polityki, bo choć proponujemy Państwu bardzo ciekawą, nostalgiczną sylwetkę Leonarda Cohena (bard skończył 90 lat i właśnie wydał nową płytę), to jednak mamy też dwa portrety polityczne. W obu przypadkach to opowieści o bardzo walecznych kobietach, będących w swych krajach outsiderkami. Mowa o liderce islandzkiej Partii Piratów, Brigitcie Jonsdottir oraz Nadii Sawczenko, jeszcze niedawno witanej na Ukrainie jako bohaterka, a dziś wyrzutku, o którym nikt nie chce rozmawiać.

Jak zawsze mamy też dla Państwa reportaże z najciekawszych miejsc świata. Jesteśmy więc na pustyni, na granicy libijsko-nigryjskiej, którędy uchodźcy z Czrnego Lądu ciągną na libijskie wybrzeże, na zapadłej wiosce w dawnej NRD, gdzie ludzie nie mając żadnych perspektyw głosują na faszystów, w Kongu, gdzie za dolara dziennie górnicy kopią kobalt do naszych komórek oraz w Tadżykistanie, gdzie najmłodsze i najgłebsze jezioro Azji grozi gigantyczną katastrofą.

Proponujemy też opowieści o ochroniarzach najsłynniejszych gwiazd oraz o Czechosłowackim Kościele Husyckim, jednym z najbardziej liberalnych kościołów na świecie.

Na deser – zapraszamy na wycieczkę po Toskanii oraz do lektury historii wielkiej miłości Franciszka Józefa i cesarzowej Sissi.

Polecam!

Paweł Moskalewicz
Redaktor naczelny FORUM

Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną