Świat

Sarkofag w prezencie

Za nowy sarkofag nad reaktorem nr 4 w Czarnobylu zapłaciło 40 państw. Za nowy sarkofag nad reaktorem nr 4 w Czarnobylu zapłaciło 40 państw. Pyotr Sivkov/TASS / Getty Images

Po 30 latach od wybuchu feralny reaktor nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu, wówczas pospiesznie przykryty wielotonowym stalowo-betonowym sarkofagiem, ma nową, szczelniejszą osłonę, która powinna przetrwać przynajmniej sto lat. Nowy sarkofag ma kształt gigantycznego hangaru, pod którym zmieściłaby się Statua Wolności. Odbył 400-metrową jazdę i został nasunięty na starą osłonę – to największa taka konstrukcja na świecie. Sprzęty i maszyneria umieszczone w środku, wszystko zdalnie sterowane, mają w przyszłości umożliwić dobranie się do prowizorycznego sarkofagu, który powoli tracił szczelność, a także do dwustu ton roztopionego paliwa jądrowego i pozostałych wewnątrz radioaktywnych elementów konstrukcji elektrowni.

Polityka 50.2016 (3089) z dnia 06.12.2016; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Bez sutanny jesteś nikim. Tak się żyje w seminarium duchownym

Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy”, o życiu wewnętrznym seminariów duchownych.

Joanna Podgórska
19.09.2021