Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Zamach w sylwestrową noc w Stambule. Są zabici i ranni

W wyniku zamachu co najmniej 39 osób zostało zabitych, 69 rannych. W wyniku zamachu co najmniej 39 osób zostało zabitych, 69 rannych. Murat Ergin / Forum
W nocy z soboty na niedzielę doszło do zamachu terrorystycznego w Stambule.
Klub Raina, dzień po zamachu.Umit Bektas/Forum Klub Raina, dzień po zamachu.

Co najmniej 39 osób zostało zabitych, a 69 rannych w wyniku zamachu terrorystycznego, do którego doszło w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia w klubie Raina w Stambule. Przebrany za św. Mikołaja zamachowiec wszedł do klubu, gdzie ponad 500 osób witało nowy rok, i otworzył ogień. Jak poinformowało MSW, wśród zabitych jest 24 cudzoziemców, cztery osoby zostały odwiezione do szpitala w stanie krytycznym. W klubie bawiło się 600 osób, to miejsce w sezonie bardzo popularne.

Klub Raina leży w europejskiej części Stambułu. Przed drugą w nocy napastnik wszedł do klubu z długą bronią, zabijając stojącego przed wejściem policjanta i cywila. W klubie wybuchła panika, ludzie się tratowali, a część z nich ratowała się ucieczką, skacząc do Bosforu.

„Stoimy twarzą w twarz z atakiem terrorystycznym” – powiedział minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu, odpowiadając na pytanie dziennikarzy CNN, czy wydarzenia w klubie były aktem terroru. Trwa identyfikacja ofiar zamachowca. Jak do tej pory udało się rozpoznać 21 ciał. 24 z nich to obcokrajowcy, wśród nich obywatele Izraelu, Maroka, Libii, Tunezji, Jordanii, Indii, Belgii, Francji i Arabii Saudyjskiej.

Wbrew pierwszym doniesieniom o rzekomej śmierci zamachowca nadal przebywa on na wolności. Władze poinformowały dziennikarzy, że policja zabezpieczyła okolice klubu i trwają intensywne poszukiwania sprawcy. Nikt nie wziął za atak odpowiedzialności. Choć służby poszukują jednego człowieka, część świadków i ocalałych uważa, że napastników było kilku.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan zapowiedział, że nie spocznie, dopóki nie stłumi w kraju terroryzmu. W specjalnym pisemnym oświadczeniu napisał: „Jako naród będziemy walczyć nie tylko z terrorystycznymi aktami zbrojnymi; będziemy także odpierać ataki o charakterze ekonomicznym, politycznym i społecznym. Terroryści próbują zasiać zamęt, demoralizować ludzi i zdestabilizować nasz kraj, atakując cywili w sposób ohydny... Zachowamy chłodny rozsądek, jako naród będziemy bliżej siebie i nie damy im wygrać”.

Głos zabrał także prezydent Rosji. Władimir Putin oświadczył: „Trudno sobie wyobrazić czyn bardziej cyniczny niż mord na niewinnych cywilach w środku sylwestrowej nocy. Ale terrorystom zasady moralności są obce. Naszym wspólnym obowiązkiem jest reagować na ich agresję”.

Zamachy terrorystyczne w Stambule

W minionym roku w Turcji doszło do wielu zamachów terrorystycznych. Poprzedni zamach miał miejsce 10 grudnia przed stadionem Vodafone Arena oraz parkiem Macka. Zginęło w nim 39 osób, a 154 zostało rannych. Do ataku terrorystycznego przyznała się organizacja Sokoły Wolności Kurdystanu, powiązana ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu.

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną