„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Programiści pierwszej klasy

Nauka na szczeblu podstawowym zaczyna się w Szwecji od siódmego roku życia. Nauka na szczeblu podstawowym zaczyna się w Szwecji od siódmego roku życia. oksun70 / PantherMedia

Szwecja chce położyć nacisk na naukę krytycznej oceny informacji.

Rząd Szwecji (socjaldemokraci i zieloni) planuje rewolucję dla uczniów. Chce wprowadzić w szkołach podstawowych naukę krytycznej oceny źródeł, żeby dzieciom łatwiej było oddzielać fakty od fikcji i przeciwstawiać się próbom manipulowania nieprawdziwymi informacjami. Zapowiada również wprowadzenie obowiązkowej nauki programowania już od pierwszych klas. Będzie ono wykładane w ramach lekcji matematyki i przysposobienia technicznego po wakacjach 2018 r. Takie plany miał już przed dwoma laty poprzedni rząd, ale trafiły one na opór nauczycieli, którzy nie czuli się dostatecznie przygotowani do nauczania przedmiotu. Obecnie sprzeciw znacznie zmalał, a niektóre szkoły zaczęły już nawet nauczanie w tych kierunkach na zasadzie eksperymentu.

Nauka na szczeblu podstawowym zaczyna się w Szwecji z zasady od siódmego roku życia. Warto podkreślić, że nauka religii o niekonfesyjnym charakterze, jako wiedza o wszystkich religiach, rozpoczynana jest dopiero w gimnazjum; w lekcjach uczestniczy w tych samych grupach młodzież różnych wyznań. Ciekawe więc, czy umiejętność krytycznej oceny źródeł będzie sprawdzana również na tekstach uznawanych za objawione.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10
Reklama