Świat

Neutralnie bez chusty

Wyrok TSUE otwiera drogę do legalnego zakazu noszenia w pracy hidżabów. Wyrok TSUE otwiera drogę do legalnego zakazu noszenia w pracy hidżabów. Nicolas Maeterlinck/Belga / PAP

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał kontrowersyjny wyrok.

Prywatny pracodawca może zakazać pracownikom noszenia symboli religijnych w miejscu pracy – tak brzmi najnowszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podstawą decyzji były dwie sprawy dotyczące zwolnienia z pracy muzułmanek, które nie chciały zrezygnować z hidżabów: programistki zatrudnionej we Francji i recepcjonistki w jednej z belgijskich firm. Wyrok TSUE ma szersze znaczenie, zakłada bowiem, że jeśli pracodawca chciałby zakazać noszenia chust, ponieważ oczekuje, że jego firma będzie „neutralna światopoglądowo”, to nie powinien również pozwalać na ostentacyjne noszenie krzyżyków, jarmułek czy turbanów.

Polityka 12.2017 (3103) z dnia 21.03.2017; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021